Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

Kyjev: Na vojenskou základnu v Azovském moři nemáme peníze!

Kyjev: Na vojenskou základnu v Azovském moři nemáme peníze!

Kyjev nemá peníze na výstavbu námořní základny v jednom z měst Azovského moře, řekl Georgij Tuka, náměstek ministra pro dočasně obsazená území.

Georgij Tuka, ukrajinský náměstek ministra
19. listopadu 2018 - 11:05

„Nejsem zastáncem těch tezí, že budeme stavět základnu v Berdjansku nebo Mariupolu a za měsíc budeme mít mocné námořnictvo - to zcela neodpovídá současným realitám nebo moderním požadavkům na válku, včetně války na moři," řekl na ukrajinském televizním kanálu "Prjamoj".

Podle něj stavba vyžaduje obrovské množství peněz a dostatečný čas, který nyní není k dispozici.

„To, že Ukrajina má schopnost vojenským způsobem reagovat na námořnictvo Ruska, podle mého názoru zcela neodpovídá skutečnosti," dodal Tuka.


Situace v Azovském moři

Situace s lodní dopravou v Azovském moři se vyhrotila na začátku roku. V březnu byla Ukrajinou zadržen trajler „Nord“ s deseti Rusy na palubě. Kapitán čelí až pěti letům vězení kvůli „nezákonné návštěvě Krymu s cílem poškodit státní zájmy". V srpnu byl zadržen tanker „Mechanik Pogodin“ v přístavu Cherson.

Moskva označila kroky Kyjeva za „námořní terorismus" a reagovala posílením hraničních inspekcí ve své části Azovského moře. Pak ukrajinská pohraniční stráž obvinila ruské orgány z „neadekvátní politiky zadržování a inspekcí lodí". Krymská pohraniční stráž FSB současně uvedla, že provádí inspekce v souladu s mezinárodním námořním právem a neobdržela stížnosti od majitelů plavidel a ukrajinské ministerstvo zahraničí přiznalo, že ruské pohraniční stráže během inspekce neporušily protokoly.


Později Kyjev halasně oznámil svůj záměr posílit svou vojenskou přítomnost v Azovském moři a vybudovat v oblasti námořní základnu. Stejně tak vyhlásil, že zruší smlouvu s Ruskem o rozdělení Azovského moře. A mimochodem právě Tuka varoval, že ukončení smlouvy by znamenalo, že se Ukrajina do Azovského moře bez povolení Moskvy nedostane, protože by Rusko vyhlásilo, dle práva, Kerčskou úžinu za ruské pobřežní vody a tím by ji prakticky pokrylo. Dosud smlouva rozděluje užívání úžiny napůl.

(kou, prvnizpravy.cz, prm.ua, foto: arch.)