Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

Kyjev se bojí demonstrantů, povolil tvrdší represe policistům

Kyjev se bojí demonstrantů, povolil tvrdší represe policistům

Kyjevská vláda rozhodla o tvrdších prostředcích k potlačení demonstrantů. Zdá se, že ukrajinské vedení očekává zesílení protivládních protestů.

Ilustrační foto
22. prosince 2017 - 06:20

Podle nového řádu pro policejní jednotky, se nemusí používat k potlačení demonstrací jenom slzný plyn a vodní děla, pokud bude teplota nad 10 stupňů Celsia,  ale proti demonstrantům je také nyní povoleno použít akustické zbraně, střelné zbraně s gumovými projektily, omračující zbraně (paralyzéry), a policie může k potlačení demonstrantů nasadit policisty na koních a služební psy.

Podle nařízení vlády, předtím, než se policie uchýlí k takovýmto opatřením, je nutné před tím dvakrát varovat demonstranty. Zraněným osobám by měla být po zásahu poskytnuta okamžitá lékařská pomoc.


Třebaže stanové protesty, které v letošním roce vypukly v Kyjevě, jsou mnohem skromnější než demonstrace na Majdanu, přesto se staly prvním trvalým uličním hnutím, které bylo od té doby organizováno. Analytici se domnívají, že na Ukrajině nedojde k žádné nové revoluci, protože postrevoluční vedení má přece jen nějaké úspěchy.

Ukrajinskou vládu zvláště znepokojuje nespokojenost lidí, kteří se vrátili z války. Takových bylo na demonstraci mnoho - naštvaní a stále v maskáčích. Stěžují si, že nyní musí bojovat proti nezaměstnanosti a rozsáhlým úplatkům, dokonce i ve zdravotnictví. „Vláda se bojí veteránů," konstatovaly The New York Times.

(rp,prvnizpravy.cz,karpathir,foto:arch.)