Svátek má: Johana

Zprávy

Velikost textu:

La Croix: Rusko nepůjde v Sýrii na kompromis a čeká na stažení USA!

La Croix: Rusko nepůjde v Sýrii na kompromis a čeká na stažení USA!

Spojené státy mají v Sýrii pouze jednoho spojence - Kurdy, ale ti jsou slabí a pod tlakem Turecka se mohou brzy obrátit na Rusko o pomoc, tvrdí politický analytik Fabrice Balanche.

Ilustrační foto
28. února 2018 - 11:05

V rozhovoru s La Croix vysvětlil, že to je důvod, proč Rusko nyní nepůjde na kompromis v Sýrii, navíc proto, že tato válka je pro ni levná a podporuje prodej ruských zbraní.

Syrská krize se rychle vyvinula z místního konfliktu na regionální, protože jsou do něj zataženy Írán, Saúdská Arábie a Turecko, stejně jako nepřímo Izrael a Katar, poznamenal politolog Fabrice Balanche v rozhovoru pro La Croix. A tato krize se dále rozvíjela, a to zejména proto, že do něj  intervenovaly Spojené státy a Rusko.

Konflikt trvá sedm let a nekončí. Saúdská Arábie a Turecko v některých oblastech podporují povstalce, pro které se boj stal již smyslem života. Nejsou připraveni složit své zbraně a Asadův režim není připraven jít s nimi na vyjednávání, kromě omezených amnestií, a už vůbec ne o předání politické moci.
 
Unie Ruska a Íránu se rozšiřuje nejen v Sýrii, tvrdí politolog. Jejím cílem je snížit vliv USA v regionu a také vyvíjet tlak na Saúdskou Arábii, aby ceny ropy zůstaly na přijatelné úrovni a aby vyvolaly napětí mezi Tureckem a Spojenými státy.
 
Podle odborníka Moskva dovoluje Ankaře napadnout Kurdy, aby nakonec požádali o ochranu  Rusko a aby zrušili svoji alianci se Spojenými státy. A Washington zase chce snížit vliv Iránu na tento region a za tímto účelem zůstává na severu Sýrie.
 
Spojené státy jsou však v Sýrii v nevýhodné situaci, protože Kurdové jsou jejich jediným a slabým spojencem. Ale stažení amerických vojsk by znamenalo vítězství Ruska a Íránu, a tuto slabost, si Washington nemůže dovolit, míní politolog (je ale naprosto zarážející, že plitolog nepředkládá skutečnost, že USA a jimi vedená koalice operuje, na rozdíl od Ruska a Íránu, na území Sýrie zcela nelegálně. Stejně tak je pozoruhodné, že zmizelo téma "terorismu" a zbyla již jen otázka geopolitiky – pozn. red.).

Lži a propaganda humanitárních intervencí Západu!
 
Pro Rusko, i přes smrt ruských žoldnéřů, není Sýrie rovnocenná Afghánistánu. Její pravidelné síly se soustředí na základnách v Latakii a Tartusu. Tato válka není tak drahá, což mu umožňuje vyzkoušet ruské zbraně a podporovat ruský prodej zbraní.
 
Rusko podle politologa novin není připraveno na kompromis, protože se domnívá, že USA se chystají stáhnout. USA mají na severu 2 000 vojáků, kde mohou ztratit své kurdské a arabské spojence a kde místní obyvatelé chtějí návrat syrské vlády. V Iráku se v květnu uskuteční volby a nová vláda může požadovat stažení amerických vojáků a nadcházející volby v USA mohou snížit manévrovací prostor Donalda Trumpa.

 
Na druhé straně může vzplanout konflikt mezi Izraelem a Íránem. Pokud se Izrael připojí k této válce, nejvíce utrpí americký spojenec v Sýrii. Ale zda Washington, stejně jako Reagan v roce 1984 v Libanonu stáhne své jednotky nebo naopak je posílí a začne napadat Írán – není jasné. Moskva může ve skutečnosti hrát úlohu arbitra mezi USA a Íránem, předpokládá politolog.

(kou, prvnizpravy.cz, la-croix.com, foto: arch.)