Svátek má: Čeněk

Zprávy

Velikost textu:

La Vanguardia: Španělsko bije na poplach kvůli mase migrantů!

La Vanguardia: Španělsko bije na poplach kvůli mase migrantů!

Španělská vláda připustila, že země je ve „stavu nouze“ kvůli výrazného nárůstu počtu uprchlíků přicházejících ze Středozemního moře, napsala La Vanguardia.

Ilustrační foto
1. srpna 2018 - 10:15

Deník uvedl, že se předseda vlády Pedro Sánchez obrátil na EU ohledně „další pomoci v nouzi".

V titulcích španělského tisku vede migrace před jakýmkoliv jiným ústředním tématem celé dva měsíce u moci, kdy je u moci nový španělský premiér Pedro Sánchez, napsala La Vanguardia. Publikaci uvádí, že jde zejména řeč o rozhodnutí přijmout loď Aquarius, která přepravovala více než 600 migrantů, stejně jako o výrazném nárůstu počtu migrantů přicházejících do Španělsku přes Středozemní moře, což donutilo španělskou vládu uznat, že se země ocitla v „mimořádného stavu".
 
Skutečnost, že Španělsko prožívá skutečnou migrační krizi, je doloženo usnesením podepsané státní tajemnicí pro bezpečnost Anou Marií Botellovou. Podle španělského deníku se v dokumentu uvádí „údaje o zadávání veřejných zakázek, aby splnily potřeby na umístění, zadržení, a podpory pořádku a jiných opatření prováděných v souvislosti s neočekávaným příchodem lodí s imigranty k břehům Španělska".
 
Tento dokument vyzývá španělské orgány, aby „okamžitě přijaly veškerá nezbytná opatření, aby okamžitě a účinně reagovaly na migrační situaci".

 
Publikace poznamenala, že celkově ministerstvo vnitra požaduje, aby z rozpočtu bylo nejpozději do měsíce přiděleno zhruba 3,5 milionů eur. Dokument zdůrazňuje, že červen byl pro Španělsko zvláště závažný měsíc – do země přijelo 3060 uprchlíků z Afriky, což převyšuje stejný ukazatel z roku 2016 o trojnásobek. Podle vlády od 1. ledna 2018 do Španělska přijelo již asi 5600 uprchlíků, což je pouze o 900 lidí méně než v celém loňském roce.
 
„Je to ukazatel, který neklesá, ale jen se bude zvýšovat," upozorňuje dokument.
 
Zároveň Španělsko požádalo EU, konkrétně Evropskou komisi, o poskytnutí další „nouzové" pomoci v souvislosti s růstem imigrace. Zdroje ve vládě poznamenaly, že Pedro Sánchez poslal odpovídající zprávu předsedovi Evropské komise Jean-Claude Junckerovi.

 
Přičemž tisková mluvčí hlavy Evropské komise Natasha Bertaudová si pospíšila ujistit, že Evropská unie si je vědoma situace a nadále ji pečlivě sleduje. Bertaudová ovšem rovněž dodala, že situace, v níž se Španělsko nachází, „není nová".
 
Tisková tajemnice připomněla, že na loňském summitu země Evropské unie jasně uvedly, že „v případě potřeby Španělsko a další země podpoří", připomněla ovšem ne příliš jistě La Vanguardia.

(kou, prvnizpravy.cz, lavanguardia.com, foto: arch.)