Svátek má: Ivan

Zprávy

Velikost textu:

Laureátka Nobelovy ceny: Nekrmte lidi propagandou a nedémonizujte Rusko!

Laureátka Nobelovy ceny: Nekrmte lidi propagandou a nedémonizujte Rusko!

Západní média „krmí po lžících“ národy stále více a více válečné propagandy, se snahou všemi prostředky démonizovat Rusko, napsala pro Common Dreams nositelka Nobelovy ceny za mír Mairead Maguireová.

Mairead Maguireová, laureátka Nobelovy ceny míru
18. září 2018 - 11:04

Podle jejího názoru, jestli Západ bude nadále dělat z Moskvy „obětního beránka", svět bude opět na pokraji katastrofy. Autorka navrhuje, aby jak političtí vůdci, tak každá jednotlivá osoba začali vytvářet vztahy se svými „ruskými bratry a sestrami".

„Když se díváme nás média krmí po lžících stále větší propagandou a strachem z neznámého a tvrdí, že bychom měli mít strach z neznáma, a spoléhat se na naši vládu, která nás před ním ochrání. Při pohledu na nynější média si někteří z nás, kteří jsou dost staří, pamatují články studené války a hysterii, že Rusové přijdou a měli bychom se schovat pod kuchyňským stolem kvůli jaderné válce,“ uvedla pro Common Dreams laureátka Nobelovy ceny svět Mairead Maguireová.

V rámci této masové hystérie se všechny západní vlády rozhodly spojit západní spojence, aby „odvrátily neznámé zlo z východu". „Později, cestujíce do Ruska v době vrcholící studené války jako součást mírové delegace, jsme byli šokováni chudobou na venkově a položili si otázku, jak  jsme někdy věřili v to, že Rusko je síla, které se je třeba bát,“ uvedla Maguireová.


Členové delegace, pokračovala autorka, hovořili s ruskými studenty, kteří byli „zděšeni svojí absolutní chudobou“, ale důrazně hovořili o NATO, protože tento vojenský blok vedl k závodům ve zbrojení, v němž neměli šanci na výhru.

O mnoho let později, při setkání s mladými Američany v USA, Maguireová nemohla uvěřit, že tito studenti se bojí Ruska. „Je to dobrý příklad toho, jak může neznámo vést k hluboké, zakořeněné paranoii, pokud jste správně manipulováni," zdůraznila laureátka.

Jakákoli armáda je drahá, a teď je jasné, že evropské země nemají touhu zvyšovat své vojenské výdaje, nemohou jasně vysvětlit takové kroky svým lidem. V této situaci byste se měli zeptat, kdo těží z této hysterie a strachu.

„Každá armáda by měla mít protivníka, aby ospravedlnila svoji existenci. Je nutné vytvořit soupeře a lidi přesvědčit, že kvůli ochraně země je nutné jednat," upozornila.

Právě teď, pokračovala Maguireová, vidíme, jak finanční moc uniká z rukou starých západních mocností a přesouvá se na Blízký východ a Asii. „Opravdu si myslíme, že se jí západní spojencisnadno vzdají? Jsem si jista, že ne. Staré, umírající říše budou zoufale bojovat, aby chránily své vlastní finanční zájmy, jako jsou petrodolary, stejně jako další privilegia," zdůraznila.

„Osobně, samozřejmě, nevěřím, že Rusko nemá žádné nedostatky. Množství protiruské propagandy v médiích je však návrat do doby studené války," zdůranila Maguireová.

Podle jejího názoru to všechno s největší pravděpodobností povede ke zvýšení množství zbraní ve světě a rozšíření NATO. Zároveň se zdá, že veci postupně směřují ke konfrontaci s hlavními blízkovýchodními a asijskými mocnostmi, jak je vidět na příkladu akcí USA v Jihočínském moři, jakož i cvičení NATO v Černém moři. Zároveň jsou v Rumunsku, Polsku a dalších zemí bývalého Sovětského svazu raketové pzákladny, a ve Skandinávii, nedaleko od hranic s Ruskem, se  pořádají vojenská cvičení praktikující boje v extrémních podmínkách.

„Démonizace Ruska je podle mého názoru jedním z nejnebezpečnějších současných globálních trendů. Dělat z Ruska obětního beránka - to neodpustitelné hra ... Jak politiští lídři a každý člověk má usilovat poodejít od okraje propasti a začít budovat vztahy s našimi ruskými bratry a sestry. Příliš dlouho elita čerpala finanční prostředky z války, zatímco miliony žily v chudobě a zoufalství. Lidé světa byli oběťmi vojenské propagandy založené na lži a dezinformaci. Současně jsme viděli výsledky invaze a okupace NATO zastíněné jako „humanitární intervence" a realizace „práva na obranu". NATO zničilo životy milionů lidí a záměrně zdevastovalo jejich země, což způsobilo exodus milionů uprchlíků," napsala Maguireová.

Podle jejího názoru jsou Spojené státy, Británie a Francie „nejbohatšími zeměmi", jejichž neschopnost využívat představivost k vyřešení konfliktů prostřednictvím dialogu, mnohé překvapuje. „V extrémně militarizovaném a nebezpečném světě je velmi důležité, abychom začali vidět lidi navzájem, hledali způsoby spolupráce a bratrství. Politika démonizace světových vůdců, aby se připravila půda pro invaze a války, musí být okamžitě zastavena ... Izolace a marginalizace zemí povedou jen k extrémismu, fundamentalismu a násilí," domnívá se autorka.

Během své návštěvy v Moskvě byla Maguireová šťastná, že se zúčastnila bohoslužby v hlavní pravoslavné církvi. „Byla jsem prostě ohromena hlubokou spiritualitou a vírou lidí, kteří zpívali během tříhodinové bohoslužby. Dotkla jsem se kultury ruského národa a cítila jsem, že jejich celá velkolepá historie utrpení a pronásledování jim vytvořila citlivost a žízeň po míru," připomněla laureátka.


Samozřejmě, že v Evropě nastal čas, aby lidé byli nuceni zvolit si mezi „ruskými a americkými bratry a sestrami". Závažné problémy, jako je globální oteplování, války a masová migrace, může řešit pouze celý svět. Odstranění sankcí proti Rusku a vytvoření programů spolupráce pomůže vytvořit přátelské vztahy mezi zeměmi, je přesvědčena autorka.

„Apeluji na všechny lidi, aby přesvědčili své politické vůdce v USA, EU a Rusku, aby demonstrovat předvídavost a politickou vůli, stejně jako využili svých schopností pro budování důvěry a spolupráce v zájmu míru a nenásilných metod,“ dodala Mairead Maguireová.

Mairead Maguireová je irská mírová aktivistka, která obdržela Nobelovu cenu míru v roce 1976.

(kou, prvnizpravy.cz, commondreams.org, foto: arch.)