Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Lavrov k Mogheriniové: Proč jsou sankce kvůli Minsku jen proti Rusku?

Lavrov k Mogheriniové: Proč jsou sankce kvůli Minsku jen proti Rusku?

Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov vyjádřil údiv, proč se západní sankce vztahují pouze na Moskvu.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
25.duben 2017 - 04:20
A nejsou současně uplatněny proti Ukrajině, a to navzdory skutečnosti, že Kyjev narušuje provádění dohod z Minsku, řekl Lavrov po jednání s vysokou představitelkou EU Federicou Mogheriniovo, uvedl portál vestit.ru.

Téma sankcí, jak přiznal Lavrov, se vynořilo během jednání. Podle něj, pokud je postojem EU, že každý by měl plnit svou část povinností, vyvstává otázka, proč se počítá pouze se sankcemi vůči Rusku.

Francouzský senátor: Musíme zavést sankce proti Kyjevu, neposlouchá!

Ruský ministr zahraničí zdůraznil, že vedení Kyjeva otevřeně sabotuje vše, co je napsáno v dokumentu z Minsku. Taková činnost Kyjeva musí podle Lavrova vyvolat nějaké reakce od těch, kteří se blahosklonně chovají k ukrajinské vládě.

Dodal také, že povinností Ruska je, aby Luhansk a Doněck, jejichž podpisy jsou v pod minskými dohodami, svoji roli plnily, ale Francie a Německo mají zajistit, aby totéž dělala vláda v Kyjevě.

„Moskva se svojí část snaží splnit, ale bohužel, Kyjev se vyhýbá přímému dialogu s Doněckem a Luhanskem, ačkoli je to napsáno černé na bílém v minských dokumentech,“ poznamenal Lavrov.

Sankce jsou podle ruského ministra zahraničí součástí umělých problémů, které zhoršují vztahy Ruska a EU.

Samotná Federica Mogherini konstatovala, že mezi EU a Ruskem jsou rozdílné pohledy globálního charakteru, a mezi nimi i na situaci na Ukrajině. Zároveň uvedla, že EU je připravena na strategické partnerství s Ruskem. Nicméně sankce obhajovala: „Sankce nejsou cílem..., ale EU míní, že tato politika je namířena na ukončení konfliktu na východní Ukrajině pomocí plné realizace minských dohod.“

Takový dialog ale spíše připomíná diskusi dvou osob, přičemž jedna z nich trpí somnabulismem.

(kou, prvnizpravy.cz, vesti.ru, foto: arch.)