Svátek má: Jan

Zprávy

Velikost textu:

Lavrov: Londýn v případě Skripal? To je mateřská školka!

Lavrov: Londýn v případě Skripal? To je mateřská školka!

Londýn arogantně prohlašoval údajnou přítomnost důkazů o účasti Ruské federace k případu Skripal, a nikomu je nepředložil. Tento postoj je „mateřskou školkou“, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
27. září 2018 - 11:05

Britská premiérka Theresa Mayová při středečním projevu na zasedání Rady bezpečnosti OSN opět obvinila Rusko z destabilizujících aktivit ve světě a použití chemických zbraní ve městě Salisbury.

Podle ministra Moskva „neslyšela nic nového" na zasedání Rady bezpečnosti OSN o nešíření zbraní hromadného ničení.

„Theresa Mayová, ne poprvé, vznáší taková obvinění, a pokaždé zcela arogantně tvrdí, že mají 100% důkaz. Ale nikomu je nepředkládají, a porušují nejméně tři ustanovení, ne-li čtyři konvence a bilaterální rusko-britské a multilaterální, v rámci Rady Evropy, kdy je nutné se v těchto případech přímo zapojit do dialogu a diskutovat o aktuální situaci,“ řekl Lavrov novinářům.

Podle něj, „když nám říkají, že vše víte sami, proto se přiznejte k tomu, co jste udělali, a slibte, že to už více neuděláte - to je mateřská školka, a tak to nefunguje“.


V Salisbury byl 4.března byl otráven bývalý dvojitý agent Sergej Skripal, který byl dříve odsouzen v Rusku za velezradu, a jeho dcera Julie, což vyvolalo mezinárodní skandál. Londýn tvrdí, že se ruský stát podílel na otrávení Skripalů látkou A234, což Moskva kategoricky popírá. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že se „případ Skripal“ rozpadá před očima vzhledem k neexistenci důkazů o vině Ruska. Ministerstvo zahraničních věcí poslalo britskému ministerstvu zahraničí asi 60 diplomatických nót s požadavkem umožnit Rusku přístup k vyšetřování dotčených občanů Ruské federace, stejně jako žádost o právní pomoc a spolupráci, včetně společného vyšetřování, ale britské úřady na ně nereagovaly.

Prokuratura v Británii 5. září podala žalobu na dva občany Ruské federace - Alexandra Petrova a Ruslana Bošira – na základě čtyř článků, včetně pokusu o vraždu Skripala a britského policisty Nicka Baileye. Britská premiérka Teresa Mayová tvrdí, že podezřelí jsou pracovníci GRU. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že zveřejněná jména a fotografie ruských podezřelých o ničem nevypovídají, a vyšetřování tak závažné trestné činnosti vyžaduje důkladnou analýzu a úzkou spolupráci mezi trestněprávními orgány obou zemí. Generální prokurátor Ruska má v úmyslu spolupracovat s britskými policisty na případu a očekává, že obdrží důkazy o možném zapojení ruských občanů.


V březnu tehdejší šéf britského ministerstva zahraničních věcí Boris Johnson tvrdil, že důkazy o vině Moskvy jsou „ohromující“. Obvinění se ukázalo lživým: šéf tajné laboratoře Ministerstva obrany ve Velké Británii později uvedl, že odborníci byli schopni určit původ látky, kterou, jak tvrdí britská strana, byli Skripalovi otráveni. Britské ministerstvo zahraničí ve stejný den připustilo, že tvrzení o ruském podílu na otravě Skripalů bylo provedena mimo jiné na základě jejich vyhodnocení informací, než na potvrzených faktech.

Ruské ministerstvo zahraničí rovněž nachytalo britskou premiéru Theresu Mayovou při lži. Ta tvrdila, že tento jed byl vyroben v Rusku. Nicméně v laboratoři Porton Down to nepotvrdili.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)