Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Lavrov nazval převrat na Ukrajině hanbou Evropy!

Lavrov nazval převrat na Ukrajině hanbou Evropy!

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nazval historii převratu na Ukrajině evropskou ostudou.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
23. ledna 2018 - 10:15

„Celá ukrajinská historie, historie převratu, je historií zrady Západu vůči mezinárodnímu právu, kdy smlouva, kterou podepsali ministři zahraničních věcí vedoucích zemí EU byla prostě pošlapána. Poté se nás Evropská unie snažila přesvědčit, že to tak musí být, a že už se nic dělat nedá. Je to z velké části evropská hanba," řekl ministr v rozhovoru pro noviny „Kommersant“.

Lavrov zdůraznil, že „tím, že konstatujeme tuto historickou skutečnost, se neuzamykáme, a chceme vyplnit minské dohody".


Zároveň připomněl, že při převratu bylo oznámeno, že ruský jazyk by měl být z Ukrajiny odstraněn.

„První akt parlamentu po převratu byl zákon, že ruský jazyk by měl „znát své místo". A toto místo, zhruba řečeno, bylo jednoduše někde pod lavicí. O dva dny později se objevila prohlášení, že Rusové nikdy nebudou počítat s Banderou a Šuchevyčem, takže by měli být Rusové z Krymu vyhnáni,“ doplnil Lavrov.


Dne 21. února 2014 prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč a vůdci parlamentní opozice podepsali dohodu o řešení politické krize v zemi. Svědky a garanty uzavřené smlouvy byli ministři zahraničí Německa a Polska - Frank-Walter Steinmeier a Radoslaw Sikorski.

Přesto však Německo, Polsko a další země EU odmítly odsoudit porušení dohody během státního převratu na Ukrajině v březnu 2014.


(kou, prvnizpravy.cz, kommersant.ru, foto: arch.)