Svátek má: Ladislav

Zprávy

Velikost textu:

Lavrov: Rusko se nestane nástrojem sloužící zájmům USA!

Lavrov: Rusko se nestane nástrojem sloužící zájmům USA!

Washingtonu se nepodaří učinit z Ruska nástroj sloužící zájmům Spojených států, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro RIA Novosti.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
25. prosince 2018 - 07:20

Ministr poznamenal, že hlavním problémem ve vztazích mezi Moskvou a Washingtonem je to, že Spojené státy nikdy tento vztah nepovažovaly za hodnotný jako takový. Podle něj je pro americký politický establishment Rusko pouze „objektem“.

„Démonizují nás, aby udrželi disciplinovanou Evropu a posilili euroatlantické vazby. Nebo například, nyní zcela vážně diskutují o tom, jak využít Rusko proti Číně v jejich prospěch. A ano, i o pokusech podnítit změnu moci v naší zemi, nebo změnu ruské politiky ... takovou iluzí ve Washingtonu mnozí trpí – což je diktováno snahou udělat z nás nástroj pro obsloužení zájmů Spojených států," řekl Lavrov.

„Známe země, kterým Američané dokázali vynutit takovou roli (nástroj), ale samozřejmě to s námi nebude fungovat," poukázal ministr.


Podle něj, dokud „objektivace" Ruska, která zbyla od studené války, „nezmizí z vědomí americké elity a neopustí tuto praxi, vztah se nezmění". Lavrov poznamenal, že „selektivní interakce" je škodlivá: nezajišťuje konsolidaci pozitivních trendů a předvídatelnou budoucnost.

„My, na druhé straně, vztahy s jakýmkoliv státem stavíme jako cennou hodnotu. A jsme připraveni jednat ve stejném duchu i se Spojenými státy. Opakuji: Potenciál konstruktivní bilaterální spolupráce je obrovský, nicméně zůstává nevyužit celá desetiletí. Myslím, že naše národy si zaslouží mnohem lepší než to .. co máme teď," dodal ruský ministr.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)