Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Lavrov: V řadě evropských zemí dochází k plíživé rehabilitaci nacismu

Lavrov: V řadě evropských zemí dochází k plíživé rehabilitaci nacismu

Moskva je znepokojena skutečností, že v některých zemích je pozorována "plíživá" rehabilitace nacismu, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
19. ledna 2018 - 06:20

„Holocaust  je jedním z nejodpornějších zločinů proti lidskosti, projevem nemilosrdné brutality a opovržením nad hodnotami života ... máme posvátnou povinnost nejen uctít památku milionů nevinných obětí, ale také udělat maximum, aby se zabránilo opakování takových tragédií v budoucnu,“ řekl Lavrov na výstavě  "Holocaust: Zničení, osvobození, spása".

„V posledních letech jsme svědky plíživé rehabilitaci nacismu. V řadě států, které se považují za etalon demokracie, se revidují výsledky druhé světové války, včetně oslavování aktivit hitlerovců a místních kolaborantů,“ dodal Lavrov.

Ministr rovněž poznamenal, že v řadě zemí EU se rozvíjí  amorální válka proti památníkům těch, kteří osvobodili Evropu od nacismu.

„Zvlášť nemorální je, že v  některých zemích EU roste válka proti památníkům sovětských vojáků, kteří položili své životy, aby osvobodili svět před hrůzami fašismu a rozhodujícím způsobem tak přispěli k dlouhé době míru a stability na evropském kontinentu,“ pokračoval ruský ministr zahraničí.

„Takové činy zpochybňují poválečnou architekturu bezpečnosti, která je založena na Chartě OSN, na rozsudku Norimberského tribunálu a dalších nezpochybnitelných mezinárodních právních nástrojích, které by měly řešit tento velmi nebezpečný trend, “ řekl ministr Lavrov.

Bandera: Pro Poláky vrah a bandita, je v Kyjevě uctíván jako hrdina

Ukrajinci si připomněli výročí své SS divize Galicia

Dne 21. prosince lotyšský parlament Saeima v závěrečném čtení schválil návrh zákona o zrovnoprávnění veteránů SS a Rudé armády.

"Saeima konečně podpořil v závěrečném čtení zákon o postavení účastníků druhé světové války, který před mnoha lety zahájili válečné veterány a národní asociace. Lotyšský stát konečně ocenil ty lidi, kteří bojovali proti totalitním režimům, "píše se na Twitteru.

Během 2.světové války po obsazení Lotyšska Německem byla postavena 15. granátnická divize SS (1. lotyšská) a 19. granátnická divize SS (2. lotyšská), jejich základ tvořili němečtí vojáci doplněné lotyšskými dobrovolníky.

(rp,prvnizpravy.cz,ria,foto:arch.)