Svátek má: Helena

Zprávy

Velikost textu:

Lavrov: Vleklá krize v Libyi je důsledkem přímého zásahu NATO!

Lavrov: Vleklá krize v Libyi je důsledkem přímého zásahu NATO!

Vleklá krize v Libyi byla výsledkem přímého zásahu NATO, v důsledku čehož se země ponořila do chaosu, stala se zdrojem nestability, poukázal ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
6. dubna 2019 - 11:05

„Prodloužená krize v Libyi je přímým důsledkem nelegitimního vojenského zásahu NATO. V důsledku toho se tato země vrhla do chaosu, stala se zdrojem regionální nestability, ohniskem terorismu," řekl Lavrov v rozhovoru pro egyptské noviny Al-Ahram v předvečer své návštěvy v Káhiře, informovala RIA Novosti.

Předtím velitel Libyjské národní armády (LNA), maršál Chalifa Haftar, nařídil svým silám, aby zahájily ofenzívu na Tripolis, aby ho „osvobodily od teroristů“, kde ovšem sídlí druhá vláda. Uvádí se, že se LNA snaží převzít kontrolu nad letištěm Tripolis, které nefunguje od roku 2014. Generální tajemník OSN Antonio Guterres naléhal na to, aby se obě strany vyhnuly vojenským střetům v Libyi na tiskové konferenci v Tripolisu, protože se mohou stát „velmi velkými“, pokud se rozpoutají.


Po svržení a vraždě Muammara Kaddáfího v roce 2011 propukla v Libyi politická krize. V zemi nyní vládne dvojí moc. Zvolená parlament sídlí na východě země a na západě v hlavním městě Tripolisu působí vláda Národní dohody vedené pravidly Fayezem Sarrajem s podporou Spojených národů a Evropské unie.

Orgány východní části země fungují nezávisle na Tripolisu a spolupracují s Libyjskou národní armádou, která se zabývá vleklou válkou s islámskými militanty. OSN navrhuje uspořádat na jaře 2019 všeobecné volby v Libyi, jejichž výsledky by měly vést k vytvoření legitimních a obecně uznávaných orgánů. Nynější situace se může změnit na krvavou občanskou válku.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)