Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Lavrova podráždila slova šéfa CIA o ruských základnách v Sýrii

Lavrova podráždila slova šéfa CIA o ruských základnách v Sýrii

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že slova ředitele CIA Michaela Pompeo o ruských vojenských základnách v Sýrii jsou projevem dvojího metru a pokrytectví.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
22.červenec 2017 - 04:20

Předtím ředitel CIA ve svém projevu na fóru o bezpečnosti v Coloradu, řekl, že Rusko se zapojilo do záležitostí Sýrie zejména proto, že mu „líbí obtěžovat Ameriku“. Prohlásil rovněž, že nemá žádný jasný důkaz, že chce Rusko opravdu porazit „Islámský stát“ v Sýrii. Pompeo také uvedl, že cílem ruské přítomnosti v Sýrii je vytvořit základny na pobřeží Středozemního moře.

Lavrov reagoval s tím, že si se zájmem přečetl prohlášení ředitele CIA, který také uvedl, že Spojené státy nesdílejí cíle ruské přítomnosti v Sýrii.

Turecká agentura „napráskala“ údaje o základnách USA v Sýrii!


„V případě, že tento gentleman, který zastupuje zemi, která ilegálně vytvořila 10 základen v Sýrii, je velmi znepokojen dvěma základnami, které byly vytvořeny na základě mezivládní dohody s vládou, která je členem OSN, pak je tu něco jako dvojí metr. Nemluvě o stovkách a stovkách vojenských amerických základnách po celém světě okolo Ruska,“ prohlásil Lavrov v rozhovoru pro NBC News.

V pátek na tiskové konferenci Sergej Lavrov řekl, že existence základen Spojených států v Sýrii nemá žádný právní podklad. Šéf ruského ministerstva zahraničí řekl, že dvě ruské vojenské základny v Sýrii jsou vytvoženy a fungující na základě mezivládních dohod se syrskou vládou a že  Rusko své základny neutajuje.


Rusko v Sýrii útočí na pozice teroristické skupiny „Islámský stát“ na žádost syrské vlády. A je skutečností, že USA a jejich spojenci vedou podobnou operaci v Sýrii, bez povolení syrských úřadů. Následná prohlášení vůdců Spojených států, Francie, Velké Británie včetně Austrálie, kteří pak kdykoliv mluví o obavách z porušování mezinárodního práva (jinými), vyznívají nejen nevěrohodně, ale především cynicky.

(kou, prvnizpravy.cz, nbcnews.com, ria.ru, foto: arch.)