Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Le Figaro: Počet obětí koalice USA v Sýrii a Iráku se ztrojnásobil!

Le Figaro: Počet obětí koalice USA v Sýrii a Iráku se ztrojnásobil!

Během uplynulého roku se počet civilních obětí Američany vedené koaličních náletů v Sýrii a Iráku zvýšil 3krát a dosáhl 4 až 6 tisíc lidí, napsal Le Figaro s odvoláním nezávislou výzkumnou organizaci Airwars.

Ilustrační foto
21. ledna 2018 - 07:25

Podle organizace je tento „bezprecedentní" počet zabitých lidí důsledkem omezené politiky nové americké administrativy ohledně ochrany civilistů.
 
Podle organizace celkem bylo v roce 2017 v Sýrii a Iráku během 766 smrtících útoků zabito 3.923 až 6.120 civilistů a 2.433 civilistů bylo zraněno. Takový vysoký počet obětí je výsledkem leteckých úderů americké koalice na zalidněná centra měst pod kontrolou „Islámského státu", uvádla Airwars.


Pro srovnání bylo podle stejného zdroje v roce 2016 zabito 1243 až 1904 civilistů, takže nárůst civilních obětí za rok činí 215%. Přičemž, jestli počet lidí zabitých v Sýrii koaličních sil vzrostl 4 krát (jen při bitvě o Rakku bylo zabito nejméně 1450 civilistů) v Iráku se jejich počet zvýšil dvojnásobně.
 
Airwars poznamenal, že „bezprecedentní počet mrtvých civilistů se shoduje se začátkem vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa, a vede to tudíž k předpokladu, že politika zaměřené na ochranu civilního obyvatelstva byla novou vládou omezena“.


Je ale přitom pozoruhodné, že západní média už nemluví o „válečných zločinech“, pokud se to týká mezinárodní koalice vedené Spojenými státy. To i navzdory tomu, že tato vražedná koalice působí na území Sýrie zcela nelegálně, jako okupant.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)