Svátek má: Ivan

Zprávy

Velikost textu:

Le Figaro: „Trest" Maďarska se změní na prasklinu v evropském monolitu!

Le Figaro: „Trest" Maďarska se změní na prasklinu v evropském monolitu!

Jak připomíná Le Figaro, Evropská unie zahájila 11. září proces odnětí Maďarsku právo volit v Radě ministrů Evropské unie kvůli odmítání přijímat migranty.

Viktor Orbán, maďarský premiér
20. září 2018 - 10:15

Přestože má tato iniciativa jen malou šanci být přeměnit se do skutečných akcí, útoky na Maďarsko, posílí nejednotnost v EU, tvrdí publicista Renaud Girard. Kromě toho může otevřená konfrontace „progresivistů“ a „nacionalistů“ v rámci EU pouze navýšit počet euroskeptických voličů, uvedl autor.

Podle komentátora Le Figaro Rega Girarda, mnozí evropští představitelé bylo rádo zahájením řízení zbavující Maďarsko hlasovacího práva v Radě ministrů Evropské unie jako trest za odmítnutí hostit přistěhovalce z muslimských zemí. Jak publikace připomněla, procedura byla zahájena po hlasování, které se konalo 11. září v Evropském parlamentu na popud nizozemských poslanců - ekosocialistů. Avšak podle názoru novináře, tato iniciativa jen dále podkopává „monolit“ EU, již oslabený brexitem.

Samozřejmě, že nemusíme souhlasit s politikou maďarského premiéra Viktora Orbána, milovat ho, a vyčítat nadměrný „nacionalismus“ nebo „populismus“, napsal autor a zároveň ironizoval, že populisty lze označovat ty „kteří jsou odlišní od mých idejí, které jsou více populární než mé a získavají více hlasů než já". Nicméně, jak  Girard zdůraznil, „Orbán není Hitler". „V Maďarsku, můžete veřejně říkat, co si myslíte, prodávat všechny druhy knih, číst noviny, které se vám líbí, a agitovat proti Orbánovi na ulicích. Nic se vám nestane," poznamenal redaktor. Kromě toho Žid žijící na předměstí Budapešti, může provozovat své náboženství bez obav o vlastní bezpečnost, což nelze říci, například, o jeho souvěrci v pařížském předměstí Seine-Saint-Denis. „Jestli je v Evropě místo se skandální situací ohledně veřejných svobod a právního státu, nejspíše ho nejdeme ve Francii,“ uvedl novinář.


Pokud se Evropané spoléhají na „velké srdce“ Angely Merkelové a věří, jejím slovům, že ilegální imigrace je „úspěch pro Evropu“, proč odmítají poslouchat argumenty Orbána, který nechce spolu se svými partnery ve Visegrádské skupině hostit migranty-muslimy, neboť věří, že jejich úplná integrace do východoevropské společnosti je nemožná? zeptal se novinář.

Ve skutečnosti problém nelegálního přistěhovalectví v Evropě dnes dosáhl takových alarmujících rozměrů, že Brusel má právo ukončit financování strukturálních programů ve východní Evropě a přesměrovat tyto prostředky pro boj proti obchodování s lidmi v severní Africe a investice do černého kontinentu. Nicméně, snaha „potrestat“ Maďarsko, upírat mu hlasovací právo, a to navzdory skutečnosti, že od roku 2015 striktně dodržovalo Schengenské dohody, nemůže být považováno za legitimní, je přesvědčen autor. „Proč se evropské hranice staly jedinými na světě, které můžete beztrestně překročit?" ptá se Girard.

Ve skutečnosti, postup, který zahájil Evropský parlament, má jen malou šanci být přetaven do konkrétních opatření, protože to vyžaduje jednomyslné rozhodnutí všech účastníků, upozorrnil novinář. Polsko mezitím již uvedlo, že bude hlasovat proti tomu, aby se Maďarsko zbavilo práva volit v Radě ministrů. Nicméně, ve střednědobém a dlouhodobém horizontu může být tento postup sám o sobě kontraproduktivní, protože dále rozděluje EU, poukázal komentátor. Podle něj pokroku v EU nelze dosáhnout pomocí „démonizace“ Itálie a Visegrádské skupiny (Maďarsko, Česká republika, Slovensko, Polsko). Snaha „chránit totožnost starých evropských křesťanských národů“ není zločin - stejně jako touha „demonstrovat pohostinnost“ vůči cizincům v nouzi, napsal Girard.


Boj „progresivistů“ s „nacionalisty“ je jen schopna dodat voliče nacionalistickým protievropským stranám, natlačit do jejich náruče dokonce i ty, kteří mají kladný vztah k Evropské unii, nicméně, vystupují ve prospěch „selektivního“ a ne „masového“ přistěhovalectví, varoval autor. „Můžete dosáhnout pokroku a současně milovat svůj národ, svou historii, svou civilizaci," tvrdí novinář.

Dnes Francouzi potřebují „silnou a sjednocenou Evropu“, která je schopna odolávat americké hegemonii a „obchodnímu dumpingu“ Číny, uzavřel Girard s tím, že vyzval evropské politiky k posílení „monolitické“ EU,  než ji oslabit.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)