Svátek má: Viola

Zprávy

Velikost textu:

Le Figaro: Trumpova pozice může zbortit jednání „Velké dvacítky"!

Le Figaro: Trumpova pozice může zbortit jednání „Velké dvacítky"!

Summitu G-20, který dnes začíná v Buenos Aires, hrozí „selhání" kvůli postoji, který Donald Trump zaujímá vůči obchodu a změně klimatu, napsal francouzský deník Le Figaro.

Slavna fotografie ze summitu G7 v Kanadě
30. listopadu 2018 - 04:20

Jak noviny uvedly, poslední světové summity za účasti prezidenta USA byly dokončeny bez podpisu závěrečného komuniké. To vyvolává u diplomatů obavy, že stejný osud čeká setkání v hlavním městě Argentiny.

Summitu G-20, který dnes začne v Buenos Aires, hrozí nebezpečí, že ho čeká „propadák“ kvůli konfliktu mezi Washingtonem a Pekingem, uvedl Le Figaro.

Od summitu G20, který byl založen před deseti lety - na vrcholu finanční krize - se „setkání dvaceti vlivných hlav států na planetě" nikdy nekonalo v atmosféře tak vysokého napětí, poznamenaly noviny.

„Vzhledem k vážným obtížím spojeným s postojem Spojených států nebude snadné dojít k podpisu společných textů," připustil zdroj deníku z Elysejského paláce.


Jak deník konstatuje, vedle „četných diplomatických důvodů pro napětí", rozkol do řad účastníků summitu vnášejí dvě otázky celosvětového významu: obchod a klima. Co se týče obchodu, „tahačka" mezi Čínou a Spojenými státy, která hrozí, že vyústí v nové kolo napětí nebo příměří, může „rozdrtit" všechny ostatní otázky summitu, obává se nejemenovaný evropský diplomat. Jak autor článku připomněl, v posledních týdnech „samozvaný šampión při uzavírání obchodů" Donald Trump nezastaví „jednou chválit, pak nadávat" Číně, střídavě mluví o možné dohodě se Si Tin-pchingem nebo vyhrožuje Pekingu novými clami.


Co se týče otázky změny klimatu - dalšího významného světového problému - zde se Donald Trump ocitne sám u stolu vůdců G-20 a čeká, až se brazilský euroskeptický prezident Jair Bolson ujme úřadu. Po prohlášení nedůvěry k „alarmistickým" závěrům rozsáhlé zprávy o dopadu globálního oteplování na Spojené státy, které připravila jeho vlastní administrativa, se Trump „připravuje na konfrontaci", předpokládají noviny.

Jak deník uvedl, nedávný summit APEC v Papui - Nové Guineji skončil bez podpisu závěrečného komuniké kvůli neshodám mezi Čínou a Spojenými státy. A v červnu letošního roku, již na palubě letadla, Donald Trump odvolal svůj podpis pod závěrečným vyhlášením summitu G-7 v Kanadě. „Tyto dva precedenty neopouštějí hlavu žádného z diplomatů před  summitem v Buenos Aires,"  dodala publikace.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)