Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

Le Figaro: Washington hrozí potrestat EU cly ve výši 4 miliard dolarů!

Le Figaro: Washington hrozí potrestat EU cly ve výši 4 miliard dolarů!

Americké ministerstvo obchodu varovalo Evropskou unii, že zvýší cla na evropské zboží, pokud Brusel nepřestane dotovat vlastní letecký průmysl.

Ilustrační foto
3. července 2019 - 11:06

Podle Le Figaro mají cla zasáhnout především zemědělské produkty a doplní seznam předložený minulý rok.

Na začátku tádne zveřejnilo americké ministerstvo obchodu (USTR) seznam „produktů, které mohou podléhat dalším clům,“ uvedl Le Figaro. Tymají zvýšit tlak na EU v reakci na státní podporu evropského leteckého průmyslu. Příloha obsahuje 89 podkategorií s komerční hodnotou okolo 4 miliard dolarů navíc k původnímu seznamu zveřejněnému v dubnu loňského roku. První seznam uváděl dovozy ve výši 21 miliard dolarů.

Podle publikace řada produktů prezentovaných na čtyřech stránkách široká a jedná se o velký počet produktů, od zmrazeného vepřového masa až po různé druhy holandských sýrů, včetně Eidamu a Gouda. Tento seznam zahrnuje také „čerstvé sýry z italského kravského mléka" a „plesnivé sýry" (například Roquefort), olivy, třešně, kávu, vepřové výrobky, těstoviny, hrušky a whisky. Tato cla se týkají zejména evropských zemědělských produktů, ale platí také pro suroviny a chemické složky, jako je měď, kov, amoniak nebo dusičnan sodný.


Jak francouzské noviny připomněly, spor mezi Washingtonem a Bruselem ohledně dotací leteckému průmyslu, který trvá asi 15 let, by měla rozhodnout Světová obchodní organizace. Američané obviňují Evropskou unii z vyplácení státních dotací výrobci letadel Airbus a narušení konkurence s Boeingem. EU naopak kritizovala „nelegální“ pomoc, kterou USA poskytují své národní společnosti. Konflikt na obou stranách Atlantiku v poslední době nabírá na síle: v dubnu Donald Trump již varoval, že Spojené státy zavedou vyšší clo na mnoho evropských výrobků v hodnotě 11 miliard dolarů. Evropská komise naopak zveřejnila seznam amerického zboží pro případ, že Spojené státy splní svou hrozbu. Seznam obsahuje videohry, kečup, tabák a vrtulníky a jeho celková hodnota je 20 miliard dolarů.

Le Figaro poznamenal, že obchodní vztahy mezi Evropskou unií a Spojenými státy byly již několik měsíců napjaté, protože tyto dva bloky nebyly schopny dosáhnout spravedlivé dohody. V polovině června se tedy Donald Trump podruhé za sedm měsíců začal zabývat dovozem francouzských vín. Stěžoval si, že cla na americké víno ve Francii jsou vyšší, než na francouzské v Americe.
 
Zároveň nastal klid v obchodní válce mezi Washingtonem a Pekingem: na summitu G20 v Ósace podepsali prezidenti obou zemí příměří. Donald Trump v pondělí odpověděl na otázky novinářů a poznamenal, že setkání s SI Ťin-pchingem proběhlo mnohem lépe, než očekával. Podle prohlášení prezidenta jednání o obchodní dohodě mezi oběma velmocemi „již začala“ a věří v možnost dosažení dohody, doufá však, že konečný výsledek bude ve prospěch Spojených států. Podle Trumpa, Čína měla „významnou výhodu" v obchodu se Spojenými státy po „mnoho let", a proto nyní Washington nemůže „udělat dohodu fifty-fifty".

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)