Svátek má: Luděk

Zprávy

Velikost textu:

Le Monde: Dánsko jako „slouha“ USA komplikuje „Nord Stream-2“!

Le Monde: Dánsko jako „slouha“ USA komplikuje „Nord Stream-2“!

Dánsko je „slouhou“ Spojených států, protože dánské úřady zdržují rozhodnutí o „Nord Stream - 2“, napsal francouzský deník Le Monde.

Ilustrační foto
19. dubna 2019 - 10:15

Jak poznamenal autor článku, západní země oficiálně vysvětlují svůj odpor k projektu tím, že se obávají o zájmy Ukrajiny. Ve skutečnosti však Spojené státy hodlají dodávat svůj zkapalněný plyn do Evropy.

Plynovod Nord Stream - 2, který se stal „jablkem sváru“ mezi Evropou, Ruskem a Amerikou, se střetl s novou překážkou, napsal Le Monde. Cestě tomuto potrubí o délce 1,2 tisíce kilometrů leží malý dánský ostrov, který „může změnit situaci“. Zpoždění v provádění projektu může vést ke zpožděním v dodávkách plynu do Evropy.

Dánsko, jehož teritoriálními vodami musí plynovod projít, dosud nedalo svolení. Oficiálně dánské úřady vyzvaly stavitele plynovodu, aby trasu přehodnotili již potřetí a argumentovali tím, že hledají nejlepší řešení. Vedení konsorcia však tento nový požadavek nazvalo „záměrným pokusem o zpoždění realizace projektu“. Poznamenali, že každý den bude zpoždění stát 20 milionů eur „evropských domácností a průmyslu“.


Jak autor článku připomněl, podle prvního plánu měl nový plynovod jít vedle staré linie Nord Stream. Dánská vláda pak mohla proti své výstavbě říci jen málo. Koncem roku 2018 byl ale přijat zákon, který umožňuje ministrovi zahraničních věcí Dánska vetovat jakoukoli stavbu na šelfu, která by mohla ovlivnit zájmy země v záležitostech bezpečnosti a diplomacie. Od té doby „Nord Stream- 2“ stále neobdržel souhlas dánských orgánů, které zase tvrdí, že tento souhlas nepotřebuje.

Dánský premiér kdysi přiznal, že projekt nemůže zastavit, ale dokáže ho zpomalit. Tady očekávají tlak na Moskvu a dosažení jistých záruk pro Ukrajinu. Pobaltské státy i Evropská komise hovoří o  zárukách pro Ukrajinu. EU také přijala novou směrnici, která zpřísňuje pravidla pro potrubí, ale nezakazuje jeho výstavbu.

„Nord Stream 2“ má však dalšího „mocného nepřítele“ - Spojené státy a zejména Donalda Trumpa, který Merkelovou obvinil z toho, že je Německo závislé na ruském plynu. Oficiálně, Washington říká, že stojí za zájmy Ukrajiny a bojuje proti ruskému vlivu. „Ale Američané sotva zakryjí, že mají jinou motivaci - očekávají, že budou vyvážet zkapalněný plyn do Evropy a soutěžít s Moskvou."

V důsledku toho příznivci „Nord Stream - 2“ nazývají Dánsko „slouhou“ Spojených států. „Blázni v každém smyslu to protahují, aby projekt dostal pokutu."

Jak však poznamenává autor článku, toto zpoždění může přímo ovlivnit samotnou Evropu, která spotřebovává stále více plynu. Konec konců, smlouva o dodávkách plynu přes Ukrajinu končí 1. ledna 2020. Gazprom dále počítal s „Nord Stream-2“, a pokud nebude připraven, jak bude Rusko schopno dodávat plyn do Evropy? klade otázku autor článku. Na druhé straně, zpoždění „Nord Stream-2, jak očekávala Evropská komise, může přinutit Rusko a Ukrajinu, aby zasedaly u jednacího stolu, dodal Le Monde.

(kou, prvnizpravy.cz, lemonde.fr, foto: arch.)