Svátek má: Luděk

Zprávy

Velikost textu:

Le Monde: I přes důkazy je policejní násilí proti „žlutým vestám“ tabu!

Le Monde: I přes důkazy je policejní násilí proti „žlutým vestám“ tabu!

Přes rostoucí počet fotografií a video svědectví policejní brutality vůči demonstrantům, francouzské úřady odmítají diskutovat o tomto tématu, napsal Le Monde.

Ilustrační foto
23. dubna 2019 - 10:15

Podle publikace úředníci systematicky protestují proti používání pojmu „policejní násilí“. Účelem této taktiky je vyjádřit podporu policii a sundat ze sebe odpovědnost, poukázaly noviny.

„Je to válka obrázků, ale také slovní válka,“ popisuje Le Monde veřejnou diskusi o policejním násilí proti „žlutým vestám“. V reakci na rostoucí počet fotografií a videí, které ukazují policejní brutalitu proti demonstrantům, si francouzské orgány zvolily „jednotnou linii obrany“, a sice: „Policejní násilí neexistuje“, uvedl deník.

Poprvé o nepřípustnosti použití takových slov jako „represe" nebo "policejní násilí" řekl francouzský prezident Emmanuel Macron, který odpověděl na otázku studenta v průběhu velké národní diskuse dne 8. března 2019. Později odmítnutí takových formulací v reakci na otázku o použití síly představiteli právního státu znělo z úst ministra vnitra země Christopha Castanera a premiéra Edouarda Philippe.

„Odkud to je tabu ve veřejných prohlášeních, vzhledem k tomu, že po začátku protestů „žlutých vest" se objevily desítky jednoznačných videí, které dokumentují porušování, někdy vážně, silami práva a pořádku," ptají se noviny. Ve skutečnosti „urážky a agrese, které mohly způsobit zranění, včetně závažných“, bylo zahájeno více než dvě stě trestních případů.

Podle rozhovorů s lidmi oslovených publikací může existovat několik důvodů takového „popření“ ze strany úřadů. První z nich je neochota dráždit policii.


Odmítnutí mluvit o „policejním násilí“ se totiž shoduje se souhlasem úředníků donucovacích orgánů, uvedl autor materiálu. „V policii jsem sloužil od počátku 80. let a nikdy jsem se nesetkal s ministrem, jako je Castaner, který by své lidi tolik podporoval,“ řekl Yves Lefebre, generální tajemník odborů policejních důstojníků v SGP Police-Ouvrière. Náměstek ministra Laurent Núñez také „získává body“ mezi policisty a odmítá uznat skutečnosti zneužití moci zástupci bezpečnostních složek.

Jak deník uvedl, v rozhovoru s francouzskými médii šéf ministerstva vnitra a jeho zástupce systematicky naléhají, aby počkaly na ukončení vyšetřování, než se vyhodnotí fakta. „Jednostranné chápání presumpce neviny, vzhledem k pravidelným výzvám zástupců bezpečnostních složek ke spravedlnosti, s požadavkem rychlého odsouzení pogromistů,“ ironicky poznamenalo vydání. Samotní policisté někdy připouští existenci „porušení“, „chyb“ nebo „nevhodného chování“, ale nejčastěji to dělají pod podmínkou anonymity a používání mnoha zjednodušených formulací.

Pro úřady je tato „sémantická válka“ také vedena v „symbolickém rozměru“, napsal Le Monde. „Mluvíme o slovní válce, protože opačná strana, když hovoří o„ policejním násilí“, chce říci, že naše použití síly je nezákonné, zatímco ve skutečnosti máme monopol na legitimní použití síly,“ vysvětluje zdroj novin v policejních kruzích.

A konečně, snaha úřadů zabránit výrazu „policejního násilí“ od zakořenění je způsob, jak „rehabilitovat“, odmítnout rozpoznat „systémový“ jev a přesunout vinu za tu či onu „chybu“ na samostatného policejního důstojníka nebo žurnalistu. Obhájci „žlutých vest" zase zpochybňují tento přístup: „Když vláda zvolí ve prospěch pokračování v používání ochromujících zbraní, s vědomím důsledků jejich použití, je to součást strategie na zvýšení napětí, jejíž účelem je zabránit lidem v účasti na demonstracích," dodal Rafael Kempf, právník mnoha zástupců hnutí „žluté vesty“, vystupující s požadavkem k policii, aby přestala používat v boji proti demonstrantům „extrémně kontroverzní“ hlukové granáty.

(kou, prvnizpravy.cz, lemonde.fr, foto: arch.)