Svátek má: Ivan

Zprávy

Velikost textu:

Le Point: Kvůli USA je manželství mezi medvědem a drakem silnější!

Le Point: Kvůli USA je manželství mezi medvědem a drakem silnější!

Sankce Washingtonu proti Rusku a zavedení celních bariér na dovoz čínských výrobků v USA učinily nevyhnutelný „sňatek z rozumu“ mezi Pekingem a Moskvou a zrození nové „osy antitrumpovské osy“, napsal Le Point.

Vladimir Putin a Si Ťin-pching
21. září 2018 - 04:20

Přičemž, jak deník uvádí, rozložení sil v této alianci dává Číně výhodu, neboť je Rusko silně ekonomicky závislé na svém východním sousedovi.

Donald Trump „vstoupil do přímého konfliktu s rudou Čínou", uvedl Le Point. Zavedení celních bariér na dovoz čínského zboží v USA ve výši 200 miliard dolarů bylo záminkou pro zahájení dlouhodobého konfliktu mezi „dvěma hlavními světovými mocnostmi“, poznamenaly noviny. „Vítejte v klubu", mohl podle dopisovatele časopisu říci Vladimir Putin svému čínském protějšku Si Ťin-pchingovi.

„Tlak USA“, podle názoru novináře, nevyhnutelně spojuje dva silné vůdce, což vede k „nové  antitrumpovské ose“, založené na „autoritářském politickém modelu“ a státem řízené ekonomice - protiváze „vykolejenému“ Západu.

„Washington vyvolal sňatek z rozumu mezi medvědem a drakem,“ poznamenalo vydání, a připomnělo, že v dějinách Ruska a Číny se často k sobě chovaly s podezřením a byly víc soupeři, než partnery. Sankce uložené Bílým domem proti Rusku a obchodní válka s Čínou přinutily Moskvu a Peking „semknout řady".


Minulý týden čínský vůdce Si Ťin-pching prokázal jednotu s Vladimírem Putinem tím, že se účastnil Východního ekonomického fóra ve Vladivostoku. Kromě toho se čínská armáda zúčastnila společných ruské cvičení „Východ - 2018“ - největších ruských manévrů od studené války, což svědčí o sbližování obou zemí, a to nejen z hlediska ekonomického, ale také na geostrategickém poli a odesílá „strašidelný signál“ do Pentagonu. Jak autor uvedl, v době, kdy Sovětský svaz a Čína byly na pokraji války, a prezident Nixon mohl „vrazit klín“ do socialistického bloku zemí „sváděním“ Maa, jsou dávno ty tam.

Dnes se „dvě říše" spoléhají na opozici vůči Washingtonu. Putinova biografie se prodává v Číně vedle biografie Si Ťin-pchinga a je na seznamu bestsellerů. Nicméně podle odborníků je balance sil v této alianci na straně Číny. „Čína hraje hru a Rusko ji sleduje," řekl analytik NK News s informačními zdroji a se specializací na Severní Koreu a severovýchodní Asii. Navzdory tomu, že Vladimir Putin hraje roli „strašáka“ Západu, je ve skutečnosti ruský lídr v rostoucí závislosti na „asijském obru“, neboť západní sankce donutily ruskou ekonomiku se obrátit směrem k Asii. V této souvislosti se Čína se 1,3 miliardami obyvatel se dostala do pozice síly ve vztahu k Rusku, jehož počet obyvatel je mnohem menší a rychle stárne. To vše dává Pekingu příležitost vyjednat krok za krokem snižování cen za sibiřský plyn, protože ví, že prodejní trhy společnosti Gazprom nadále klesají.


Podle listu „nabízí Vladimir Putin Pekingu řadu výhod". V první řadě jde o spojenectví v Organizaci spojených národů, na rozdíl od Západu, v otázkách týkajících se mezinárodních záležitostí, obchodu a lidských práv. Kromě toho „charismatický“ ruský vůdce odvádí pozornost západních médií, která umožňuje Si Ťin-pchingovi skrytá odvetná opatření proti „separatistickým muslimům“, zavádět cenzuru a prosazovat svou vlastní politiku v Jihočínském moři, „bez ohledu na pravidla Organizace spojených národů.“

Zatímco Trump hraje s kartami „unipolarity“, Čína zlepšuje svou vlastní síť spojenců a nová osa Moskva-Peking je tvořena na dlouhou dobu, uzavřel autor.

(kou, porvnizpravy.cz, lepoint.fr, foto: arch.)