Svátek má: Luboš

Zprávy

Velikost textu:

Le Soir: Macronova politika učinila Francii nekontrolovatelnou!

Le Soir: Macronova politika učinila Francii nekontrolovatelnou!

Krize, kterou dnes Francie zažívá, je mnohem hlubší než ekonomické požadavky „žlutých vest", tvrdí historik a filozof Marcel Gauchet.

Ilustrační foto
28. prosince 2018 - 07:20

Finanční opatření navržená vládou pravděpodobně nepomohou překonat rozkol v společnosti a odstranit důsledky 30 let politiky globalizace. Přičemž Macronova vláda svojí činností jen zhoršila problémy v zemi a učinila z Francii nekontrolovatelnou, tvrdí odborník.

Podle francouzského historik a filosofa Marcela Gauchera jsou opatření navržená vládou pro řešení krize „žlutých vest" povrchní a neuspokojí protestující, kteří požadují, aby stát “ulehčil jejich situaci". Ano, vláda může zvýšit mzdy, ale co má dělat s „mezinárodní distribucí pracovních míst" se ztrátou společenského postavení, rétoricky se historik ptá na stránkách Le Soir. „Z tohoto pohledu žádná cesta ven není. Mezi všemi vrstvami společnosti, kteří už nemluví stejným jazykem, zavládlo nepochopení. To není společenský rozkol. Toto je morální rozkol," tvrdí odborník.

Podle Gaucheta, i když dopad krize na vládu Emmanuela Macrona bude dlouhotrvající, neexistuje žádná alternativa k stávajícímu stavu věcí: „země se stala nekontrolovatelnou". Podle něj se dnešní „výbuch" připravoval posledních 30 let, kdy se Francie vydala na cestu globalizace, což vedlo k průmyslovému vymírání celých regionů země.

Emmanuel Macron byl zvolen do funkce kvůli rozpadu politického systému - dalšího důsledku globalizace. Během své volební kampaně slíbil „nalouchat společnosti", ale po volbách udělal přesný opak, konstatuje historik. Jeho vláda začala dělat zákony „krutým tempem", ale jak čas plynul, lidé si uvědomili, že jim vůbec není nabízeno to, co očekávali. Vláda je drcena stálými protiklady, reformy jdou proti sobě navzájem. „Takouvou politiku je nemožné pochopit. A technokraté to nejsou schopni vysvětlit," poznamenává Gauchet.


Jako kandidát na prezidentský úřad Macron opakovaně prohlašoval, že Francouzi potřebují jakéhosi „krále", ale hluboce se mylil v tom, co poddaní očekvají od monarchy, uvádí historik. Král Francouzů není "manažerem a nikoliv vlastníkem startu", který nutí zaměstnance pracovat 18 hodin denně, aby se všichni Francouzi díky „řetězové reakci" stali miliardáři. „Ve francouzské tradici je král arbitrem ... Když Macrona nazývají prezidentem bohatých, je mu vytýkáno, že se nestal rozhodcem mezi bohatými a chudými," vysvětluje odborník

Současně však Gauchet nevylučuje možnost, že úder přijatý prezidentem republiky mu dodá moudrost. Nicméně odborník pochybuje o tom, že současná krize bude příležitostí pro francouzského vůdce, aby ve své politice učinil „levicový obrat". "Myšlenka, že Francie může být reformována a poté přerozdělovat plody hospodářského růstu, je romantická fikce," domnívá se filozof. Problémy země jsou příliš hluboké, aby se daly vyřešit v tak krátké době. Navíc Macronův projekt, čímž se rozumí možnost reformovat Evropu a současně dát francouzské ekonomice ztracenou dynamiku je „čisté šílenství", uvedl historik.


Všechny Macronovy evropské projekty selhaly, tvrdí Gauchet, ale současná slabost prezidenta může paradoxně pohnout věci z místa. „Pokud to, co se děje ve Francii, náhle straší zbytek Evropanů, mohli by Macronovi učinit ústupky. Další Evropané, ne více než my, nechtějí opakovat italský scénář s aliancí Le Penovou-Melenchonem v čele," vysvětluje expert.

Dnešní Francie je ve slepé uličce, věří historik. Ani klasický politický systém, ani „populisté" představovaní Marinou Le Penovou a Jean-Lucem Melenchonem nejsou schopni vládnout zemi. Nicméně je stále malá naděje na nápravu situace. Existuje možnost, že dnešní krize pomůže Francouzům rozumně posoudit situaci, ve které jsou, a uvidět vše, co se pokazilo.

(kou, prvnizpravy.cz, lesoir.be, foto: arch.)