Svátek má: Helena

Zprávy

Velikost textu:

Les Echos: EU by se neměla zatáhnout do ukrajinské křížové výpravy!

Les Echos: EU by se neměla zatáhnout do ukrajinské křížové výpravy!

Rusko se stalo nezbytným hráčem v mnoha konfliktech, které přímo ovlivňují zájmy Evropy, píše politolog César Lesage ve svém článku pro Les Echos.

Krymský most
5. prosince 2018 - 04:20

Podle něj by měl Brusel projevit klid a zdrženlivost, nepřijmout další sankce proti Rusku, které stejně nepřinesou očekávané výsledky, ale spíše zaujmout pozici mírotvůrce a mediátora mezi Ruskem a Ukrajinou.

Incident v Kerčské úžině, kde Rusko zadrželo tři ukrajinské lodě, které narušily jeho hranice, oživil konflikt, který byl považován za zaniklý, napsal politolog César Lesage ve svém článku pro Les Echos. Brzy po incidentu vyjádřila Evropská unie plnou podporu Kyjevě a zklamání v souvislosti s činností Ruska. Kromě toho, jak píše autor článku, existuje možnost, že na příštím zasedání přijme Brusel nové sankce proti Moskvě.

„Zdá se, že závažnost situace neumožňuje Evropské unii, aby zůstala stranou stranou, ale nicméně musí prokázat zdrženlivost a klid," upozorňuje autor článku, protože hovoříme nejen o Ukrajině, ale také o důležitých vztazích s Moskvou.
 
„Sankce nejsou takovým nástrojem, který lze snadno použít k tomu, aby se veřejnosti ukázalo, že „něco děláme", protože existuje skutečné riziko, že se jen vklouzne do smutné demonstrace bezmocnosti, kterou se zoufale snažíme zamaskovat nástroji, nemůžeme ovládat," píše César Lesange.
 
Za prvé navrhuje podívat se do očí reality: ukrajinské lodě nepožádaly Rusko o povolení proplout vodami, které jsou de facto ruské. Rusko je navíc nyní znepokojeno bezpečností mostu spojujícího Krym a pevninu, protože na Ukrajině existují výzvy k tomu, aby se proti němu podnikly sabotáže.

 
Navíc upozornil na reakci Kyjeva, který v regionech hraničících s Ruskem poprvé po druhé světové válce vyhlásil stanné právo. Současně většina stran na Ukrajině kritizuje tento politický krok, píše autor článku, protože to může mít vliv na svobodu tisku, svobodu pohybu a svobodu shromažďování. Proto existuje předpoklad, že tímto způsobem se prezident Petro Porošenko, který má velmi špatné preference, snaží využít situaci před nadcházejícími březnovými volbami.
 
„Od roku 2014 se Kyjev záměrně pokoušel vzít si Brusel za rukojmí a vtáhnout Evropany do ultranationalistických křížových výprav, které jsou stále mimo kontrolu," poznamenává politický analytik. V této situaci vidí velký paradox, protože právě ten stejný nacionalismus ohrožuje Evropskou unii zevnitř.
 
Proto je César Lesage překvapen, že se snaží poměřovat Kyjev s normami evropských zákonů a hodnot a přinejmenším ho tiše povzbuzuje k porušování zásad státu právního státu. Tento paradox je možné překonat, pokud se Evropská unie bude držet realismu, tedy udrží vztahy se všemi partnery a především s hlavním sousedem Ruskem.
 
Jak píše autor článku, Moskva se stále více stává nezbytným hráčem při řešení krizí nejen v bývalém sovětském prostoru. Jako příklad problémů, které přímo ovlivňují evropské zájmy, cituje jednostranné odmítnutí Spojených států dohodnout se na iránském atomu, urovnání Sýrie a rostoucí přítomnost Ruska v Libyi, kterou procházejí migrační proudy do Evropy.

 
V květnu uznal Emmanuel Macron na fóru v Petrohradě nezbytnou potřebu pracovat ruku v ruce s Ruskem. Z tohoto hlediska je zavedení nových protiruských sankcí jen stěží v evropském zájmu. A hlavně proto, že neexistuje žádná jistota, že s jejich pomocí bude moci Moskva zadržena, která považuje Krym za důležitou součást své identity a svrchovanosti a není připravena vzdát se svých pozic. Navíc, jak poznamenávají politologové, hlavní mocnosti jsou vůči sankcím méně citlivé a mohou je snadno obejít, ale zároveň bolestně reagovat. Konečně, sankce nejenže nevyvolávají hněv lidu proti jejich vůdci, ale naopak, lidi spojují.
 
Evropská unie proto nemá volit jednu ze stran, nevybírat si mezi územní celistvostí Ukrajiny a právem lidu na sebeurčení, ale spíše se stát prostředníkem a mírotvůrcem, jak naznačuje autor článku v Les Echos.

(kou, prvnizpravy.cz, lesechos.fr, foto: arch.)