Svátek má: Čeněk

Zprávy

Velikost textu:

L'Express: Mezi Moskvou a Paříží to drhne!

L'Express: Mezi Moskvou a Paříží to drhne!

Navzdory „úsměvům“ Vladimira Putina a Emmanuela Macrona během Světového poháru v Rusku 2018, vztahy mezi oběma zeměmi stále ještě drhnou, uvedl L'Express.

Emmanuel Macron, francouzský prezident
24. července 2018 - 04:20

Důkazem toho je urychleného uzavření kanceláře organizace Business France v Moskvě. Jak bylo napsáno v publikaci, může být konflikt francouzské obchodní mise s ruskými orgány spojen s diplomatickou krizi, která následovala po „případu Skripal“ ve Velké Británii.

„Mezi Moskvou a Paříží se věci nezlepšují," poukázal L'Express. Navzdory „úsměvům" vyměněným mezi Emmanuel Macronem a Vladimirem Putinem během mistrovství světa v Moskvě se ve skutečnosti nic nezměnilo. Několik hodin poté, co „Modří“ vyhráli Světový pohár v roce 2018 bylo v Moskvě oznámeno uzavření úřadu Business Francie - obchodního zastoupení Francouzské republiky.

Toto urychlené uzavření je nedobrým znamením pro podnikání v Rusku, poukázal týdeník. Jak vydání připomíná, Francie je druhý největší zahraniční investor v ruské ekonomiky a největším zahraničním zaměstnavatelem v zemi: v Rusku působí 500 francouzských firem, včetně takových „mastodontů“ jako Total, Société Générale, «Decathlon“ a ‚Auchan‘, poskytující 170 tisíc pracovních míst.


„Mohli bychom dělat mnohem víc,“ řekl Emmanuel Macron v projevu na petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru, ale jak se zdá, tento úkol bude obtížně splnitelný, konstatoval L'Express.

Podle informovaných zdrojů „narušení“ ve vztazích mezi francouzskou obchodní misí a ruskými orgány naznačila událost před několika měsíci. Důvodem bylo propuštění dvou ruských členů organizace údajně „pro těžké pochybení“ - porušení obchodního tajemství - více než před rokem. Později tito zaměstnanci podali žalobu na neoprávněné výpovědi u ruského soudu, který nařídil Business Francii náhradu propuštěným a bod o propuštění „v kolonce“ jejich pracovních knížek vymazat. Současně byly částky odškodnění ruskými justičními orgány přímo odepsány z bankovních účtů organizace.

Francouzské velvyslanectví trvá na tom, že zabavení prostředků bylo nezákonné, s odkazem na Vídeňskou úmluvy, která určuje diplomatické a konzulární vztahy mezi oběma zeměmi.


Nicméně, podle časopisu, konflikt může souviset s jiným diplomatickým skandálem: a to vyhnáním z Ruska spolu se třemi dalšími diplomaty bývalého šéfa Business France Pierre Bonnarda, k němoúž došlo uprostřed krize vyvolané „případem Skripal“. Jak L'Express informoval, francouzská obchodní mise na otázky vydání odmítla odpovědět.

(kou, prvnizpravy.cz, lexpress.fr, foto: arch.)