Svátek má: Martina

Zprávy

Velikost textu:

Libération: Chránit Assange před vydáním do USA je věcí principu!

Libération: Chránit Assange před vydáním do USA je věcí principu!

V posledních letech se postoje vůči Julianovi Assangeovi, organizátorovi odhalení úniků amerických vládních dokumentů, staly složitější, uvedl publicista Libération Amaele Guiton.

Ilustrační foto
16. dubna 2019 - 11:04

Zakladatele WikiLeaks se podařilo zatánout se do případu znásilnění, podílet se na kampani proti Hillary Clintonové a proslavit se sympatiemi pravicových radikálů. Nicméně jeho vydání do Spojených států ohrožuje svobodu šíření informací, a proto je věcí principu se proti tomu postavit, vyzval autor článku.

„Je možné posoudit pevnost principů pouze tehdy, když se potýkáme s nejobtížnějšími případy,“ napsal komentátor Libération Amaelle Guiton. A případ Juliana Assangeho je nepochybně takový, poznamenal autor článku.

Podle novináře, roky po vydání tajných dokumentů amerických ozbrojených sil ohledně války v Iráku a Afghánistánu, stejně jako diplomatické korespondence zaměstnanců ministerstva zahraničí, hvězda Assangeho trochu pohasla.


Jak autor vzpomíná, na začátku se objevilo vyšetřování případu sexuálního násilí ve Švédsku, které vzniklo v souvislosti s vyšetřováním Velké poroty v USA ohledně publikací WikiLeaks, jejichž pravdě bylo zabráněno úzkým propojením dvou geopolitických případů. Následovala epizoda s prezidentskou kampaní v roce 2016 ve Spojených státech, kdy Assange „použil všechny prostředky“ proti volbě Hillary Clintonové, vedené nejen jeho vlastními ideály „radikální transparentnosti“, ale také zásadou „přítel nebo nepřítel“. A nakonec se, podle „v nejlepším případě logiky oportunismu“, Wikileaks proslavil podporou pravicových hnutí.

To vše však neguje hlavní věc, zdůraznil novinář. Budou-li Spojené státy požadovat vydání Assangeho, budou vycházet ze zveřejnění dokumentů z roku 2010 představující v očích veřejnosti a novinářů, kteří studovali dokumenty s WikiLeaks, předmět zájmu široké veřejnosti. Kromě toho, pokud je aktivista obviněn ze snahy pomoci Chelsea Manningové „vlámat“ se do vládních počítačů, mohou být technická opatření nezbytná k ochraně osobních údajů zdroje informací, jakož i používání určitého softwaru uznány jako materiální složka útoku hackerů. To je to, co právem znepokojuje organizace pro lidská práva, vysvětlil Guiton.

„Sázky v budoucí bitvě mezi Assangem a americkou spravedlností jsou vyšší než Assange sám nebo WikiLeaks," zdůraznil novinář. „V tomto případě je zásadním záměrem chránit ho před vydáním do US věcí principu. Tou je ochrana svobody informací.“

(kou, prvnizpravy.cz, liberation.fr, foto: arch.)