Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

Libération vyzývá španělskou vládu, aby se nevracela na „krvavou cestu"!

Libération vyzývá španělskou vládu, aby se nevracela na „krvavou cestu"!

Španělský premiér Mariano Rajoy nutí k volbě mezi „brutalitou státního nacionalismu“ a „občanskou neposlušnosti v demokratickém boji za nezávislost Katalánska,“ napsal Libération.

Mariano Rajoy, španělský premiér
4. října 2017 - 04:20

Podle francouzského vydání by si Španělsko nemělo zvolit krvavou cestu, která ji je „příliš známá“, a Evropané, kteří často připomínají, že „EU byla založena na slibech míru“ by to měli Rajoyovi „důrazně připomenout“.

Referendum v Katalánsku má tvář - je to žena středního věku, které teče po čele krev. Byla zraněna španělskými policisty, kteří zabavovali volební materiály, uvedl Libération.

Referendum má další osobu - symbolickou porážku Mariana Rajoye. Snímky, které se publikují v sociálních sítích a v médiích - policisté, kteří vylamují dveře škol a snaží se zabavit urny - hrají proti němu.


Nicméně, tyto obrazy brutální represe, podle francouzského vydání, neposunuly ze svých pozic ty, kteří si již vytvořili postoj ke „komplexní problematice sebeidentity“ - jak jednu či druhou stranu.
 
Rajoy nutí vybírat mezi „brutalitou státního nacionalismu“ a „občanskou neposlušností v demokratickém boji za nezávislost Katalánska“. A nic tím nedosáhne - pokud se ovšem s pomocí policejní surovostí nesnaží o vznik „méně pacifistické opozice".


Jak Libération napsal, Španělsko by si nemělo vybrat „krvavou cestu", která je „příliš známá". Evropané, kteří často připomínají, že „EU byla založena na slibech míru, pokroku a zajištění prosperity“, by to měli Rajoyovi „důrazně připomenout“.

(kou, prvnizpravy.cz, liberation.fr, foto: arch.)