Svátek má: Čeněk

Zprávy

Velikost textu:

Ljaško k americkému obvinění ze zrady: Tak motory kupujte vy!

Ljaško k americkému obvinění ze zrady: Tak motory kupujte vy!

Lídr ukrajinské radikální strany Oleg Ljaško reagoval na obvinění amerických médií ze zrady, kvli prodeji leteckých motorů Číně.

Oleg Ljaško, poslanec za radikální stranu
20. srpna 2018 - 11:04

Dříve americká média informovala o dodávkách leteckých motorů Číně společností „Motor Sič“. Ty následně používá čínské letectvo pro tréningově bojové stíhačky, určené pro letadlové lodě. Jak bylo uvedeno bývalým poradcem senátního výboru pro zahraniční vztahy USA Williamem Triplettem, „Ukrajinci na jedné straně berou peníze amerických daňových poplatníků, ale zároveň vráží ránu do zad americké flotile".

Ukrajinský poslanec navrhl americké straně „východisko" ze současné situace.

„V případě, že Američané nechtějí, abychom prodávali Číňanům, nechť kupují naše letecké motory! Nám zakazují čínský trh, a sami nebudou kupovat, a výsledkem pro „Motor Sič“ je jediná alternativa  - bankrot firmy a tisíce nových vysoce kvalifikovaných, ale nezaměstnaných Ukrajinců,“ napsal rozhořčeně Ljško na svém Facebooku.


Poslanec Rady poznamenal, že jeho taková perspektiva mu nevyhovuje. Dodal, že Ukrajina je jednou z pěti zemí, které dělají „nejmodernější letecké motory".

Předtím rovněž „Motor Sič“ reagoval na obvinění amerických médií. Zástupci společnosti zejména uviděli v publikaci „ruskou stopu" a poznamenali, že pokud bude smlouva s Čínou porušena, bude Peking moci nakoupit podobné motory v Rusku. „Motor Sič" rovněž varoval, že odmítnutí čínského trhu bude mít vážné negativní důsledky pro ukrajinskou společnost.

(kou, prvnizpravy.cz, facebopok.com, foto: arch.)