Svátek má: Dana

Zprávy

Velikost textu:

L'Opinion: Jaderná bomba již nebude odstrašující zbraní!

L'Opinion: Jaderná bomba již nebude odstrašující zbraní!

Rusko a Spojené státy chtějí modernizovat své jaderné arzenály a Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) to jen brzdila, konstatoval francouzský novinář Eric Le Boucher.

Ilustrační foto
6. února 2019 - 10:15

Podle něj se po odchodu obou zemí z INF objeví nové atomové bomby s nízkým výkonem, určené nejen pro zastrašování, ale také pro reálné použití, což znamená, že jaderná válka je možná.

„Jen to nám chybělo. Války. Jaderné. V roce 2019 je vše znovu možné, dokonce nemyslitelné, dokonce i jaderná válka," poukázal francouzský novinář Eric Le Boucher na stránkách L'Opinion. Spojené státy a Rusko se vzdaly Smlouvy o odstranění střel středního a krátkého doletu, obviňují se navzájem z porušování, ale „zdá se, že obě země skutečně chtějí modernizovat svůj jaderný arzenál a smlouva INF jim v tom brání", uvedl v článku.

„Podstata toho, co je v jejich hlavách, je děsivá: závody začínají směřovat „dolů" k malé atomové bombě (například třikrát méně mocnější, než v Hirošimě), schopné zabít desítky tisíc lidí, ale nevyvolavat - alespoň podle iniciátorů - okamžitou jadernou reakci od toho, kdo byl bombardován," napsal Le Boucher. „V důsledku toho by jaderné zbraně již nebyly odstrašující zbraní. Změnil by se status jaderné bomby: stane se obyčejným typem zbraní."

Autor článku stěžuje na „rychlost" a „radikalismus" změn, které narušují zavedenou rovnováhu ve světě. „Jaderné zastrašování nezabránilo všem válkám na planetě po roce 1945, ale omezilo je. Země, které mají bombu, jednaly s obezřetnost vůči svým oponentům i vůči sobě," uvedl.


Rachel Bronsonová, prezidentka organizace Organizace bulletinů atomových vědců, reagoval na odmítnutí smlouvy INF Washingtonem následujícím upozorněním: „Vítejte v nové éře jaderné nestability.“

„Dohody, které omezují nejnebezpečnější zbraně na planetě, mizí a hrozí, že nové technologie - včetně kybernetických zbraní schopných útočit na řídicí a velící systémy - se stávají běžnými. Pravděpodobnost nehody nebo chyby v jaderné otázce narůstá každý den," citoval francouzský novinář Rachel Bronsonovou.

Světový řád, který se objevil po první a druhé světové válce, „se hroutí" ve všech směrech, varoval novinář. Sociální a ekonomická nestabilita se stane „normalitou", růst moci Číny zpochybňuje výhody demokracie nad diktaturou a armáda se znovu rozhodne hledat „zázračné zbraně".

„Paradoxem je, že obránci včerejšího liberálně-demokratického uspořádání vidí, že je stále těžší těžší pro ně argumentovat o jeho zásluhách ... Ale jsou si jisti jedním: odrazit se od břehů spolupráce, demokracie, sociálně liberální ekonomiky, racionality - je otevřít dveře všem nebezpečím," uzavřel Le Boucher.

Jistě, ale nelze si odpoustit poznámku, kterou francouzský novinář jen naznačuje, nebo spíše obchází – že iniciátorem nového nebezpečí a závodů ve zbrojení a možnosti „běžných“ jaderných úderů jsou ochránci západních hodnot a demokracie - NATO a Spojené státy.

(kou, prvnizpravy.cz, lopinion.fr, foto: arch.)