Svátek má: Luboš

Zprávy

Velikost textu:

Má Rusko důvod pomáhat Americe při obraně před korejskými raketami?

Má Rusko důvod pomáhat Americe při obraně před korejskými raketami?

Během vyjednávání o "sporných územích" části Kurilských ostrovů mezi Japonskem a Ruskem se budou znovu a znovu objevovat různé překážky, píše se v článku Japan Business Press.

Šinzó Abe a Vladimir Putin
5. února 2019 - 03:20

Je třeba mít na paměti, že ostrov Iturup by byl nejvhodnější pro umístění amerických systémů protivzdušné obrany, ačkoli Rusko "pravděpodobně nebude tolik ochotné pomoci Spojeným státům," zdůrazňuje článek.

Po posledním jednání vedoucích představitelů Ruska a Japonska na konci ledna se neobjevily žádné konkrétní informace o pokroku při řešení problému Kurilských ostrovů, přestože prezident Vladimir Putin během setkání učinil "pozitivní prohlášení, že tento problém lze vyřešit".


Pokud zvážíme problém navrácení části Kurilských ostrovů z vojenského hlediska, tak Rusko "nechce vrátit ostrovy" z řady důvodů, píše se v článku. To může mít vliv na ruskou strategii jaderného zastrašování, jelikož její jaderná síla je nyní převážně reprezentována pozemními balistickými raketami a balistickými raketami umístěných na ponorkách. Pozemní balistické rakety mohou být detekovány pomocí satelitů, a to i v případě, že jsou namontovány na mobilní platformě, a mohou být zničeny ještě před startem, takže Spojené státy i Rusko dávají důraz na zbraně umístěné na ponorkách jako „odvetné jaderné zbraně“.
 
Ruské námořnictvo má základny daleko od USA. Pokud jsou americké strategické jaderné ponorky rozmístěny po celém světě, ruské mohou být umístěny pouze v Barentsově moři a dalších arktických oblastech, včetně regionu Kamčatka. A také v Ochotském moři, kde na rovnováhu sil má značný vliv situace kolem Kurilských ostrovů. Jak píše autor článku, „pro Rusko je Ochotské moře nedotknutelným útočištěm strategických ponorek, takže region je hlídaný četnými loděmi. Pokud se však po návratu Kurilských ostrovů objeví na ostrovech japonsko-americké síly, vznikne v ruské obranné linii, která chrání ponorky, mezera. "
 
Problém ostrovů ovlivňuje také tichomořskou flotilu Ruska. V současné době je tichomořská flotila Ruska závislá na Vladivostoku, nezamrzajícím přístavu. Námořnictvo se v případě potřeby může rychle přesunout do vzdálených regionů. Ale pokud zamrznou průlivy, které poskytují přístup k Tichému oceánu, tak pouze ledoborce mohou otevřít cestu a ponorky se nebudou moci bezpečně pohybovat po hladině. Proto Rusko potřebuje nejen nezamrzající přístav, ale i nezamrzající průliv,  kde bude bezpečná hloubka a šířka. Základny tichomořské flotily se však nacházejí v oblasti obklopené Japonskem, Kamčatkou a Kurilskými ostrovy. Kromě úžiny Tsugaru a Tsushima, je tam jen jedna nezamrzající úžina, Kateřinská úžina mezi Kunashir a Iturup. Pokud se Rusko vzdá všech čtyř ostrovů, nebo dokonce jen tří, s výjimkou Iturupu, pak je pravděpodobné, že Japonsko a USA zablokují Kateřinskou úžinu.


Vzhledem k mezinárodní situaci, která vznikla v posledních letech, se objevil nový vojenský faktor, který je třeba vzít v úvahu při analýze významu a hodnoty "severních území" - severokorejské balistické rakety. Sice KLDR vyjednává se Spojenými státy, ale dále vyvíjí jaderné zbraně a balistické rakety. Pokud se nic nezmění, KLDR brzy dokončí vývoj jaderné rakety, která doletí do Spojených států.

Ke zničení mezikontinentálních balistických raket, je důležité zasadit ránu v časném stadiu startu než dojde k oddělení hlavic. Tyto rakety by byly odpalovány ze Severní Koreje do Spojených států přes ruský Přímořský kraj.

V tomto směru je nutné, aby balistická raketa byla zasažena před závěrečnou fází, a to v bodě, který se nachází severovýchodně od ostrova Hokkaido. Nejvhodnějším bodem je právě ostrov Iturup, který musí být také integrován do celkového amerického systému protivzdušné obrany, který také chrání Evropu před íránskými balistickými raketami.

Takže pokud Japonsko získá zpět čtyři severní ostrovy, tak zde umístí své obranné síly společně s americkými vojáky, znamená to, že Rusko poskytne USA nejvhodnější místo k obraně proti severokorejským balistickým raketám. Podle autora je ale nepravděpodobné,  že Rusko bude chtít tolik pomoci Spojeným státům.

(rp,prvnizpravy.cz,jbpress,foto:arch.)