Svátek má: Emanuel

Zprávy

Velikost textu:

Maas Rusku: Vyhostili jsme vám sice diplomaty, ale chceme s vámi mluvit

Maas Rusku: Vyhostili jsme vám sice diplomaty, ale chceme s vámi mluvit

Ruská vláda označila čtyři německé diplomaty za nežádoucí a reaguje tak na vyhoštění čtyř zaměstnanců jejich velvyslanectví v Německu. Ministr zahraničí Heiko Maas obhajuje své rozhodnutí.

Heiko Maas, německý ministr zahraničí
1. dubna 2018 - 06:20

Ruská vláda odpověděla za několik dní, ale nakonec podle očekávání: Čtyři němečtí diplomaté musí v následujících dnech opustit zemi. V pondělí spolková vláda vyhostila čtyři ruské zaměstnance z ruského velvyslanectví.

„Odpověď Moskvy není překvapivá, „řekl ministr zahraničí Heiko Maas. Současně obhajoval rozhodnutí vykázat ruské diplomaty.

„Naše reakce v případě Skripal byla nutná jako politický signál a je to správné,“  uvedl ministr Heiko Maas, ale zároveň zdůraznil,  že „Německo je připravené na dialog s Ruskem“ a chce „konstruktivně pracovat na budoucnosti vztahů mezi našimi zeměmi“.

Německý velvyslanec v Moskvě, Rüdiger von Fritsch, byl povolán v pátek na ruské ministerstvo zahraničí, podobně i zástupci Velké Británie, Nizozemska, Francie, Polska a dalších států byli požádáni o rozhovor.

"Zájmem Německa je mít dobré vztahy s Ruskem," řekl německý velvyslanec Rüdiger von Fritsch po audienci, „vzhledem k událostem v Salisbury ve Velké Británii, však musí ruská vláda udělat vše pro to, aby poskytla srozumitelnou a transparentní  odpovědi  na otázky".

Verheugen: Obvinění proti Moskvě jsou stejné jako lži USA proti Iráku

Je pozoruhodné, že ruské ministerstvo zahraničí oznámilo svou odpověď na USA den před předvoláním evropských velvyslanců: Ve čtvrtek ruská vláda označila 60 amerických diplomatů za nežádoucí osoby. Kromě toho musí být americký konzulát v Petrohradě uzavřen. Spojené státy v pondělí vyhostily 60 úředníků ruského velvyslanectví a oznámily uzavření ruského konzulátu v Seattlu.

Skutečnost, že ruské vedení se nejprve zabývalo odpovědí vůči USA a poté Evropanům, není jen proto, že Washington byl první, kdo vyhostil diplomaty. To naznačuje spíše to, že Kreml považuje americkou vládu v této společné akci jako nejdůležitějšího hráče.

Britský agent Sergej Skripal a jeho dcera Julia byli otráveni dne 4. března v Salisbury chemickou bojovou látkou, podle britských zjištěních to byl nervový jed Novičok, vyvinutý ještě v Sovětském svazu. Britská vláda předpokládá, že "s vysokou pravděpodobností" za útok je zodpovědné Rusko.  

Zatím Velká Británie nepředložila žádné důkazy o tom, že jde o nervový plyn Novičok a proč by za útokem mělo stát Rusko.


(rp,prvnizpravy.cz,tagesspiegel,foto:arch.)