Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Macierewicz tvrdí, že v Polsku neexistuje žádná americká divize!

Macierewicz tvrdí, že v Polsku neexistuje žádná americká divize!

Ministr národní obrany Polska Antony Macierewicz včera prohlásil, že v Polsku není americká obrněná divize. S odkazem na PAP to uvedla agentura TASS. Zneklidněné Rusko však tvrdí opak.

Americké tanky v Polsku
13. října 2017 - 04:20

Rusko varuje Západ, před "nenápadným" posilováním armád NATO v Pobaltí a Polsku.

Macierewicz tak komentoval prohlášení ruského ministerstva obrany, že „na pozadí hysterie kolem plánované vojenské invaze Ruska přímo s cvičením „Západ-2017“, do Polska v tichosti dorazila druhá americká obrněná brigáda a rozmístila se tam (Boleslawiec, Drawsko Pomorsko, Torun, Skvežina a Žagan) spolu s jejich obrněnými vozidly."

„Musím říct, že toto tvrzení je povrchní a zavádějící pro veřejné mínění. Myslel jsem si, že ministerstvo obrany lépe ví, jak počítat vojáky, kteří se nacházejí na východním křídle NATO. Žádné divize nejsou,“ řekl novinářům polský ministr obrany.


Podle ruského ministerstva obrany se však jedná o „trik“. Do Polska byla převedena druhá obrněná brigáda, která měla nahradit třetí obrněnou brigádu.

Rotace však byla jednostranná, tvrdí Rusko - z Polska a sousedních zemí budou odvezeni pouze vojáci třetí brigády, takže na místě zůstane všechno „železo". A není to málo - asi sto tanku M1A1 Abrams, těžké samohybné děla M109 Paladin a 144 BMP Bradley. S příchodem druhé brigády s vlastní sadou zařízení tohoto druhu se jedná o dvojnásobné počty. Poté jen stačí poslat vojáky k tankům ze základny v německém Ramsteinu (asi dvě hodiny), aby byla obsazena zde ponechaná technika.


Ruská strana okamžitě pohrozila, že v takovém případě bude odpovědí posílení raketových systémů „Iskander“.

(kou, prvnizpravy.cz, tass.ru, foto: arch.)