Svátek má: Emil

Zprávy

Velikost textu:

Mackenzie Číně: Americká armáda má zkušenosti s ničením malých ostrovů

Mackenzie Číně:  Americká armáda má zkušenosti s ničením malých ostrovů

Americká armáda má "velké zkušenosti s ničením malých ostrovů v západním Pacifiku", řekl generálporučík Kenneth Mackenzie, ředitel  Výboru náčelníků štábů amerických ozbrojených sil, píše The Times.

Americká loď poblíž čínských umělých ostrovů
3. června 2018 - 07:28

 A ačkoli tato slova byla řečena v odpovědi na otázku o umělých ostrovech postavených Pekingem, generálporučík ujistil, že jenom uvádí "historickou skutečnost" a doporučil, aby v tom nikdo nehledal podtext.

"Chci vám jen říct, že americká armáda má velké zkušenosti s ničením malých ostrovů v západním Pacifiku," řekl generálporučík Kenneth Mackenzie, ředitel  Výboru náčelníků štábu amerických ozbrojených sil.  Tak odpověděl generál na otázku novináře zda americká armáda dokáže "rozbít" čínské umělé ostrovy.

Později však Mackenzie zdůraznil, že ve svém komentáři pouze uvedl "historickou skutečnost" a  že hovořil o akcích Američanů během druhé světové války, kdy byly opakovaně zničeny malé izolované ostrovy.

"Nesnažte se hledat něco jiného v jednoduchém prohlášení o historickém faktu," doplnil  generál.

Nicméně slova McKenzieho padla v poměrně obtížném období v čínsko-amerických vztazích. Od roku 2014 začal Peking budovat umělé ostrovy na skalách a útesech ve "sporných oblastech" Jihočínského moře.

 Lodě amerického námořnictva vstoupily do teritoriálních vod Jihočínského moře, což je nevynucené porušení čínské suverenity a mezinárodního práva, prohlásil zástupce čínského ministerstva obrany U-Cian. Čína v reakci poslala námořní letadla, která provedla rozpoznávání „přítel-nepřítel" a varovala americké lodě, že musí opustit vodní teritorium.


Podle The Times Čína vojensky posiluje svá nová území, i když čínský vůdce Si Ťin-pching to popírá. V reakci na to americká flotila zahájila řadu operací pod heslem "volného pohybu" a poslala válečné lodě na plavbu poblíž ostrovů ČLR, což Peking považuje za porušení své suverenity.

(rp,prvnizpravy.cz,times,foto:arch.)