Svátek má: Vladislav

Zprávy

Velikost textu:

Macron chce být vůdcem Velké Evropy, k tomu ale potřebuje Rusko!

Macron chce být vůdcem Velké Evropy, k tomu ale potřebuje Rusko!

Francouzský prezident Macron objevil svou novou lásku, Moskvu, a nyní chce uspořádat ukrajinský summit. Co se však v Putinově politice změnilo? Macron bude muset dát několik odpovědí, píše se v Süddeutsche Zeitung.

Emmanuel Macron a Vladimir Putin
19. listopadu 2019 - 07:20

Pokud se někdo někdy dostane do rozpaků, že se hádá s Emmanuelem Macronem, je jedna věc jistá: francouzský prezident nebude naštvaný. Když se chtěl v roce 2017 stát prezidentem, jeho ruský protějšek Vladimir Putin se prý hodně zapojil, včetně některých hackerů, aby zabránil vítězství 39letému Macronovi. Putin se neomluvil, naopak Macron se stal nejoddanějším obhájcem Putina v Evropě.

Důvodem je politika „dohody“, na kterou je Evropa již zvyklá od Donalda Trumpa a kterou Macron také oceňuje. Francouzské obchody jsou elegantnější a méně útočné než americké, ale oba pramení ze skutečnosti, že Macron i Trump se považují za inteligentní manažery svých zemí.

Macron vede zemi způsobem, který se naučil v ekonomice, nikoli v politice. Zůstaňte flexibilní a jednejte efektivně, s těmito základními principy, Macron popisuje svou politiku a podle těchto principů činí svá rozhodnutí. Pokud jde o zahraniční politiku, komunikuje své plány pozoruhodně otevřeně. Chce rozšířit Evropskou unii na nezávislou vojenskou moc, a tak zaplnit mezeru, která vyplývá z odvrácení Američanů. Tento cíl se zdá snadnější realizovat, pokud je podporován Ruskem. V Macronově logice a také v jeho rétorice si tento přístup zaslouží titul „efektivní“.


Zůstává otázkou flexibility. Před evropskými volbami se Macron rozhodl pro kampaň, která ukazovala jen dobro a zlo. Do kategorie zlo spadly všechny nacionalistické strany a vlády jeho protivníka Marine Le Penové,  maďarského premiéra Viktora Orbána.


Jedná se o „hlavního nepřítele EU,“ řekl o Orbánovi před rokem Macron. To možná lichotilo Maďarsku i skutečnost, že Macron Orbána nyní označuje jako „intelektuální a politickou klíčovou postavu“, se kterou chce přesvědčit Poláky, aby si vybudovali důvěru v Putina.

Hmatatelné výsledky ofenzívy Macrona vůči Rusku zatím nejsou k dispozici. V pátek Élysejský palác oznámil, že Putin a jeho ukrajinský protějšek Vladimir Zelenskij mají dorazit v prosinci do Paříže, aby zahájili nový pokus pod francouzskou a německou mediací o ukončení války na východní Ukrajině. To zní nadějně. Zároveň však neexistují žádné konkrétní náznaky, že by se něco o Putinově postoji k Ukrajině změnilo.

Když Macron loni v létě seděl s Putinem na terase svého letního sídla ve Středozemním moři, novinář se zeptal, jak chce Macron podporovat lidi v Rusku, kterým Putin stále více omezuje základní práva. Macron na tuto otázku odpověděl zdlouhavou odbočkou na rusko-francouzské přátelství v době Kateřiny Veliké. V současné světové situaci však nejde o snižování historické velikosti Ruska. Obyvatelé Ruska a Ukrajiny nepotřebují francouzského prezidenta, aby bránili své filozofy a literární osobnosti. Ale toho, kdo chrání svobodu, tvrdí německý list.