Svátek má: Johana

Zprávy

Velikost textu:

Macron podmiňuje návrat Ruska do G-7 vstřícností vůči Ukrajině

Macron podmiňuje návrat Ruska do G-7 vstřícností vůči Ukrajině

V Berlíně začala schůzka v normandském formátu o řešení ukrajinské krize na úrovni ministrů zahraničí.

Emmanuel Macron, francouzský prezident
12. června 2018 - 03:20

Setkání se zúčastní ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, německý ministr Heiko Maas, francouzský ministr Jean-Yves Le Drian a ukrajinský Pavlo Klimkin. Poslední schůzka v tomto formátu se konala v únoru 2017.

„Rusko musí přijmout určitou míru zodpovědnosti k vyřešení ukrajinské krize, a pak se příští rok bude moci účastnit G-7,“ řekl francouzský prezident Emmanuel Macron.

Podle článku v  Le Figaro se může v souvislosti se schůzkou ministrů zahraničí  ve formátu Normandské čtyřky Moskva a Kyjev  dohodnout na výměně vězňů.

Minské dohody stále nejsou plněny a politologové jsou přesvědčeni, že jde již jenom  o iluze.

V předvečer velkých mezinárodních akcí se Moskva vždycky dohodla na vstřícných  gestech. Před Světovým pohárem  Kreml potvrdil záměr výměny vězňů s Ukrajinou.

O výměně vězňů  telefonicky hovořili ruský prezident Vladimir Putin a ukrajinský prezident Petro Porošenko v  rámci přípravy na setkání ministrů zahraničí zemí normandského formátu. Mezi všemi  politickými vězni, jak uvádí Le Figaro, se staly jakýmsi symbolem: ukrajinský režisér Oleh Sencov a ruský novinář Kirill Vyšinský.
 
Podle jednoho z evropských diplomatů toto setkání v Berlíně má pouze "zachovat iluzi". Od uzavření Minských dohod uplynuly tři roky, ale nebyly dodržované. Setkání v normandském formátu  postupně zmizela z mezinárodního programu a situace na Donbasu se v poslední době zhoršuje.

 
Pro obnovení politického procesu existuje řada argumentů. Nestabilní Donbas blokuje všechny pokusy Kremlu o podnikání se Západem.

"Situace je v rukou Ruska," řekl Macron. Ve svém konečném sdělení země G7 poznamenávají, že sankce proti Rusku budou pokračovat, dokud nebudou naplněny Minské dohody.

Putin už nepovažuje EU za důležitého geopolitického hráče, podle odhadů odborníků Kreml sází  na neshody evropských zemí. Mnoho evropských politických a ekonomických vůdců je připraveno na dohodu s Moskvou, pokud vynaloží určité úsilí.
 
Co se týče Francie a Německa  mají různé priority. Paříž je zapojena do mírového procesu v Sýrii a dohody o íránském atomu a Merkelová  chce zachránit projekt Nord Stream-2.
 
Minské dohody však ukrajinská strana nedodržuje. Minské dohody nefungují, a Paříž a Berlín se z toho musí konečně poučit, píše se v Le Figaro.

(rp,prvnizpravy.cz,lefigaro,foto:arch.)