Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

Maďarsko nebude podporovat euroatlantické ambice Ukrajiny!

Maďarsko nebude podporovat euroatlantické ambice Ukrajiny!

Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto na summitu pro Východní partnerství v Bruselu uvedl, že maďarská vláda nebude podporovat euroatlantické ambice Ukrajiny, pokud nedojde ke zrušení zákona o vzdělávání.

Peter Szijjarto, maďarský ministr zahraničí
26. listopadu 2017 - 07:20

Během summitu šéf maďarské diplomacie Peter Szijjarto řekl, že Ukrajina porušuje práva národnostních menšin a dohody o přidružení s Evropskou unií, a proto nemůže Budapešť podporovat kyjevské  úsilí o členství v EU a NATO.

„Nemůžeme to udělat, nemůžeme podporovat euroatlantické aspirace Ukrajiny, protože Kyjev ignoruje práva národnostních menšin a závažným způsobem porušil dohodu o přidružení mezi Evropskou unií a Ukrajinou,“ řekl Szíjjártó.

Maďarský ministr zahraničí dále uvedl, že pokud má být Ukrajina integrována do EU a NATO, měla by splňovat mezinárodní závazky a zrušit zákon o školství, který diskriminuje národnostní menšiny. Szijjarto dodal, že jen v tomto případě by Ukrajina mohla počítat s podporou Maďarska. Znovu také zdůraznil, že Maďarsko neponechá osudu Zakarpatské Maďary.

„Na oltář světové politiky nepoložíme Zakarpatské Maďary,“ zdůraznil ministr.


Jak uvedla "Ukrajinská pravda", 24. listopadu se ukrajinský prezident Petro Porošenko setkal s rumunským rezidentem Klausem Johannisem. Slíbil mu, že změní zákon o vzdělávání, ale pouze po konzultaci s představiteli rumunské menšiny na Ukrajině.

Během sedmého kongresu maďarské strany Fidesz Peter Szijjártó ve svém projevu promluvil k situaci svých krajanů na Ukrajině.

„Musí být jasné každému, kdo se narodil jako Maďar, musí zůstat Maďarem,“ řekl Szíjjártó a dodal, že je důležité podporovat krajany i za současnými hranicemi Maďarska.

"Nezůstanete sami," adresoval šéf maďarské diplomacie Maďarům, kteří žijí na  historických územích Maďarska, která jsou nyní součástí Ukrajiny. Budeme pokračovat v boji, dokud vám nebudou obnovena práva, kterých jste byli zbaveni, dokud se Maďaři v Zakarpatí nebudou moci učit ve svém  rodném jazyce,“ řekl Szíjjártó.

(rp,prvnizpravy.cz,kresy,foto:arch.)