Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

Mattis: USA a Soul se dohodly na odkladu cvičení během Olympiády

Mattis: USA a Soul se dohodly na odkladu cvičení během Olympiády

USA a Jižní Korea se dohodly na odložení svých každoročních vojenských cvičení, které jsou po desetiletí neuralgickým bodem ve vztazích mezi Severní a Jižní Koreou.

Jim Mattis, americký ministr obrany
5. ledna 2018 - 03:20

Velké vojenské cvičení jihokorejských a amerických vojenských sil budou odloženy, pravděpodobně až do skončení paralympijských závodů v polovině března, potvrdil americký ministr obrany Jim Mattis.

Rozhodnutí o odložení cvičení, o které požádala Jižní Korea, bylo dohodnuto ve čtvrtek, je to hlavně otázka logistiky, řekl Mattis novinářům 4. ledna v Pentagonu.

"Řekl bych, že je to praktická záležitost," řekl Mattis a zdůraznil, že velký počet návštěvníků na  olympiádě a zvýšená policejní přítomnost pro zajištění bezpečnosti,  by bylo pro logistiku vojenského cvičení noční můrou .
Olympijské hry v jihokorejském městě Pchjongčchang,  se konají  uprostřed silného napětí mezi dvěma korejskými státy.  Ale mezi představiteli  Soulu existuje naděje, že hry mohou posloužit  jako základ pro rozhovory mezi vládami Kim Čong-una a Mun Če-inem.

Tato naděje se zvýšila počátkem roku 2018, když Severní Korea využila komunikační linku s Jižní Koreou, která  dva roky spala, a Kimovy návrhy na setkání zástupců obou národů .

Jižní Korea v úterý nabídla jednání na vysoké úrovni se Severní Koreou, aby byly dohodnuty možnosti, jak spolupracovat na zimních olympijských hrách.


"Tyto rozhovory jsou jasně výsledkem velkého mezinárodního tlaku a myslím si, že Severní Korea by měla začít dialog, " řekl Mattis, "je to dobrý signál, že Kim je nyní ochoten jednat o jakékoli otázce s Mun Če-inem.“

V původním oznámení Pentagonu, že cvičení bude pozastaveno, není zřejmé, zda jde pouze o dobu trvání olympijských her od 9. února do 25. února, nebo jestli jde i o paralympijské hry, které se konají od 8. března do 18. března.

Ministr poznamenal, že infrastruktura a turisté nezmizí, budou odjíždět až 19. března tím naznačuje, že vojenská  cvičení se budou konat až po skončení paralympijských her .

(rp,prvnizpravy.cz,defensenews,foto:arch.)