Svátek má: Jolana

Zprávy

Velikost textu:

Medaile v ženských disciplínách na OH budou brát transsexuálky

Medaile v ženských disciplínách na OH budou brát transsexuálky

Poté, co MOV schválil účast žen, transexuálů, v ženských soutěžích, mnoho žen začalo argumentovat o výhodách těch, kteří se narodili jako muž, před ostatními soupeřkami.

Joanna Harperová, sportovec a transsexuál
29. prosince 2017 - 10:10

V rozhovoru pro TV Fox News, ale lékařka Joanna Harperová toto tvrzení vyvrací, neboť transsexuální ženy musí splňovat určité standardy a proto nebudou mít žádný fyzický náskok před ostatními ženami.

Olympijské hry v Jižní Koreji v roce 2018 se uskuteční už za měsíc a pokud se jich zúčastní alespoň  někdo z transsexuálů, budou s otevřenou náručí přijati. Pravidla MOV umožňují sportovcům transsexuálům zúčastnit se podle svého zvoleného pohlaví. Muž (z biologického hlediska), který získá zlato v kategorii žen, to už je více jak pravděpodobné.

Joanna Harperová je sportovec a transsexuál. Ona tvrdí, že transsexuálové sportovci nemají žádné výhody. Joanna upozorňuje, že když se v klidu podíváte na celý problém, tak nebudete proti, aby transsexuálové si vybrali toaletu podle svého pohlaví…a tak podobně.

Ale pokud jde o sport - o tom, kdo je nejrychlejší, kdo je nejsilnější - když běžíte 400 metrů, pak se vrátíme z genderové variability na dvě biologická pohlaví. A ti, kteří se narodili jako muži, mají znatelnou výhodu. Není to tak?

„Za prvé, biologie je obecně spíše komplikovaná věc. A předpokládat, že to určuje genderové rozdíly, tak to by bylo špatné. Ale je pravda, že lidé, kteří přežijí období mužské puberty, mají skutečně významnou výhodu,“ odpovídá Joanna Harperová a pokračuje.

Pro ujasnění pravidla MOV dovolují, že ženy transsexuálky se mohou účastnit ženských sportů pouze poté, co hladina testosteronu zůstává v průběhu celého roku na nízké úrovni kvůli hormonální terapii. A to ve skutečnosti mění mnoho biologických vlastností. A především vlastnosti, které jsou důležité pro sport.

Za druhé bych chtěla říci, že jsem vždy uznávala, že ženy transsexuálky mají výhody před obyčejnými ženami, ale existují i jejich nevýhody. A důležitá otázka je, zda tyto dvě skupiny mohou soutěžit mezi sebou.


Ženy transsexuálky by měly mít hladinu testosteronu nižší než 10 nanomol na litr. Ale 90% žen sportovkyň má hladinu testosteronu 3 nanomoly na litr….To znamená, že ženy transsexuálky mají možnost mít až třikrát vyšší hladinu testosteronu.

„Vlastně tady souhlasím. A mimochodem, jsem ve výboru, který nedávno doporučil snížit hodnotu testosteronu z 10 na 5. Je důležité si uvědomit, že to je limit. Pro převážnou většinu transsexuálních žen to bude méně než 3, dokonce méně než 2 a obvykle méně než 1 nanomol na litr,“ upřesňuje Harperová.

(rp,prvnizpravy.cz,foxnews,foto:arch.)