Svátek má: Emil

Zprávy

Velikost textu:

Mélenchon: Strach z Ruska je absurdní – nebezpečím je Macron!

Mélenchon: Strach z Ruska je absurdní – nebezpečím je Macron!

Vyjádření francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jsou plná rusofobie, ale Rusko je přirozeným partnerem Francie a je absurdní se ho bát.

Jean Luc Mélechon, lídr strany Nepokořená Francie
12. března 2019 - 11:05

Uvedl to francouzský politik Jean-Luc Melenchon ve svém článku v Libération. Podle něj naopak hrozbu sebou nesou činy francouzské vlády, včetně potlačení vystoupení „žlutých vest".

„Macron se stal nebezpečným, a to nejen pro demonstranty, ale i jeho politickým oponentům,“ napsal francouzský politik, předseda frakce „Unconquered France“ („Nepokořená Francie“) Jean-Luc Melenchon ve sloupci pro Libération. „Jeho protiruská fobie ho vede kráčet na hraně války."

A Evropa je v ohrožení, poznamenal Melanchon, protože USA oznámily, že nasadí rakety proti Rusku v Polsku, a Rusko hrozí, že hrozbu neponechá nezodpovězenou. „Takže se musíte dostat z této eskalace a stát se nezávislým na NATO," zdůraznil politik.
 
„Strach z Ruska je absurdní! Jsou to naši přirození partneři,“ uvedl Mélenchon. Pokud podle něj něco ohrožuje demokracii, pak je to spíše tyranie financí a tvrdé metody řízení lidí. Takže problémy francouzské demokracie nepocházejí z Moskvy, ale z Paříže, kde prezident tvrdě potlačuje pravidelné protesty žlutých vest, poznamenal autor. Takže vysoká komisařka OSN pro lidská práva  zahájila v této věci řízení a poukázal na výsledky násilí ze strany vlády: 12 mrtvých, 2000 zraněných, 5 roztrhaných rukou, 8.000 v policejní vazbě, 1500 okamžitých odsouzení.


Politik se dotkl i migrace a utopených ve Středozemním moři. „Tváří v tvář těmto brutalitům potřebujeme okamžitou politiku proti příčinám nuceného exilu: války, klimatické změny, ekonomické drancování.“
 
Emmanuel Macron se nedávno obrátil k Evropanům, připomněl autor článku, který charakterizuje jeho výzvu jako: „liják šablon, proud zaniklých opakování a rusofobní paranoie“. Mélenchon proto navrhuje akční program, který je založen na odpovědném přístupu k životnímu prostředí, na vymýcení chudoby a sociální nerovnosti, a na rovných právech.

Hlavní podmínkou pro dosažení tohoto cíle je podle Mélenchona odstoupit od všech smluv konstrovaných EU. „Byly koncipovány pro věčné štěstí finančních kruhů, ale kvůli tomu je vzájemná pomoc a solidarita národů nemožná,“ poukázal.
 
Trvá na tom, že Evropané musí změnit směr. „Emmanuel Macron a Angela Merkelová ztělesňují staré, hloupé a nezdravé metody,“ napsal Melanchon v Libération. Podle něj to musí Francie ukončit a být partnerem pro ostatní země, a ne jejich učitelem.

(kou, prvnizpravy.cz, liberation.fr, foto: arch.)