Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Merkelová: Blízkost Rakouska a Ruska ohrožuje spolupráci tajných služeb

Merkelová: Blízkost Rakouska a Ruska ohrožuje spolupráci tajných služeb

Blízkost rakouské strany Svobodných (FPÖ) s Ruskem může bránit spolupráci speciálních služeb západních zemí, napsal deník Der Standard.

Sebastian Kurz, rakouský předseda vlády
22. ledna 2018 - 10:15
Zdá se, že když je někdo nepohodlný, tak se vždy nějaký klacek najde.

Angela Merkelová vyjádřila znepokojení nad tím v souvislosti se zvýšením vlivu SPÖ ve vládě, ale rakouský kancléř Sebastian Kurz to odmítl s tím, že takové obavy jsou neopodstatněné. Podle něj Vídeň nezveřejňuje utajované informace a nedala jí důvod k podezření.

Angela Merkelová je znepokojena rostoucím vlivem rakouské strany Svobodných na práci zvláštních služeb, uvedl rakouský deník Der Standard. Jak odborníci vysvětlují, blízkost s Ruskem může bránit spolupráci mezi zpravodajskými agenturami západních zemí. Rakouský kancléř Sebastian Kurtz však takové obavy odmítl.


Jak bylo uvedeno v článku, Angela Merkelová na setkání se Sebastianem Kurzem vyjádřila své znepokojení nad skutečností, že zástupci rakouské strany Svobodných získali místa na ministerstev obrany, vnitra a zahraničních věcí, a tudíž mají vliv v klíčových oblastech souvisejících s výměnou utajovaných informací mezi tajnými službami obou zemí.

Obavy prý vyvolává, že přes rakouskou stranu Svobodných, která se snaží o sblížení s Ruskem, může Moskva získat data, která umožní rozvědce k vyvození závěrů o zdroji informací západních zpravodajských služeb. Vídeňské orgány by proto měly být připraveny na to, že západní tajné služby již s nimi nebudou sdílet informace ve stejném objemu, napsal Der Standard.

Podle mluvčího německé vlády Steffena Seiberta pouze tajné subjekty dostávají informace o operačních záležitostech zpravodajských služeb. V kanceláři rakouského kancléře si všimli, že nesdílejí informace o tajných rozhovorech.

Sebastian Kurz při této příležitosti řekl, že připisovat někomu nelegální převod citlivých údajů je možné pouze v případě, jestliže existuje reálný důvod, protože pak hovoříme o záležitosti trestního práva. Současně Kurtz věří, že je správný politický zájem na vytvoření „řádných vztahů mezi EU a Ruskem". Z dlouhodobého hlediska může být mír v Evropě zajištěn „pouze s Ruskem, ale ne proti němu". To však vůbec neznamená, že někdo nezákonně předává údaje nebo je slepý k  porušování mezinárodního práva, zdůraznil rakouský kancléř.


Také v kanceláři kancléře Rakouska uvedli, že koaliční smlouva mezi rakouskou lidovou stranou a  rakouskou stranou Svobodných jsou tajné služby povinny poskytovat informace na žádost Kurtze a rakouskému vicekancléři Heinzi-Christianu Strachemu, což zabezpečuje nezbytnou kontrolu, uvedl Der Standard.

(kou, prvnizpravy.cz, derstandard.de, foto: arch.)