Svátek má: Viola

Zprávy

Velikost textu:

Merkelová: Kdo je proti paktu OSN o migrantech, je čistý nacionalista!

Merkelová: Kdo je proti paktu OSN o migrantech, je čistý nacionalista!

Ve svém projevu během debaty o rozpočtu ve Spolkovém sněmu, německá kancléřka Angela Merkelová vyjádřila znepokojení nad rostoucím nacionalismem.

Angela Merkelová, německá kancléřka
22. listopadu 2018 - 03:20

Merkelová kritizovala odpůrce migračního paktu OSN, včetně členů vlastní strany CDU.

„Tento pakt o migraci je správný pokus o odpověď na otázku jak řešit globální problémy i na mezinárodní úrovni a se společnou účastí,“ řekla Merkelová ve svém prvním projevu k parlamentu poté co informovala o tom, že už nebude kandidovat na předsedkyni CDU, kterou je nepřetržitě už 18 let.

Podle německé premiérky si lidé, kteří si myslí, že mohou řešit všechny migrační problémy sami, myslí jen sebe. „Je to nacionalismus v nejčistší podobě," poznamenala.


Na fóru OSN byla vypracována dohoda GCM (Globální dohoda o bezpečné, řádné a pravidelné migraci). To je první dokument, který komplexně upravuje mezinárodní toky lidí. Nebude mít právně závaznou sílu, nýbrž má ukázat migrační standardy a normy a usnadnit spolupráci mezi státy v této oblasti.

Další plán migrace je také naplánován. Merkelová uvedla, že je v "národním zájmu", protože může zlepšit podmínky, v nichž se nacházejí vyhnanci a ekonomičtí migranti.


„Chceme-li v Kataru mít postavené stadiony, tak zaměstnaní stavební dělníci musí být rozumně využíváni,  ne zneužíváni, nesmíme obchodovat s dětskou  prací,“ podotkla Merkelová. Současně připomněla, že pakt o migraci není právně závazný a nezmění platné předpisy v jednotlivých zemích.


Dále v projevu Merkelová vyjádřila naději, že přes obtížné kompromisy bude dohoda o odchodu Velké Británie z Evropské unie přijata všemi 27 členskými státy.

„Zdržuje stále jen Španělsko, které vyzývá k jasnému postoji o statusu Gibraltaru, ale to může  být vyřešeno na summitu EU o Brexitu příští neděli,“ řekla Angela Merkelová.

„Globální dohodu o bezpečné, spořádané a legální migraci“ už odmítlo několik států: Polsko, Rakousko, Švýcarsko, Austrálie, USA a další mezi nimi i Česká republika

(rp,prvnizpravy.cz,bundeskanzlerin,foto:arch.)