Svátek má: Alžběta

Zprávy

Velikost textu:

Merkelová: Světový řád se mění - USA už nechtějí být jeho garantem

Merkelová: Světový řád se mění - USA už nechtějí být jeho garantem

Na rozdíl od EU se administrativa Donalda Trumpa dívá na globalizaci jako na proces, ve kterém existují „vítězové a poražení“, a z něhož nemají výhody „všichni, ale jen někteří“, řekla pro Die Zeit německá kancléřka Angela Merkelová.

Angela Merkelová, německá kancléřka
6.červenec 2017 - 10:15

A pokárala Spojené státy za to, že již nechtějí hrát roli „garanta světového řádu“.

Německá kancléřka Angela Merkel zdůraznila význam summitu G20 v Hamburgu a vyslovila se pro „spoučinnost evropských zemích“, uvedl Die Zeit. „Světový řád se mění a rovnováha sil se posouvá. Skutečnost, že summit se bude konat v době klidu je sám o sobě je cenný,“ řekla Merkelová krátce před zahájením konference v rozhovoru pro Die Zeit.

Co se týče účasti prezidenta Vladimira Putina, Donalda Trumpa a Recepa Tayyipa Erdogana Merkelovou konstatovalo nutnost „akceptovat situaci, jaká je“. „Přede mnou jako předsedající G20 je úkolem pracovat na možnostech espoluprác, spíše než přispívat k absenci jednání,“ poznamenala.

Vládnoucí koalice v Německu odmítla označit Spojené státy „přítelem“!
 
Současně „je nemožné skrýt rozpory“, dodala Merkelová. K vyřešení tohoto problému musí Evropa „spojit své síly“. V této souvislosti zdůraznila „význam myšlenky společné hospodářské vlády eurozóny a společného evropského ministerstva financí“.

Merkelová rovněž kritizoval postoj vlády USA v souvislosti s globalizací: „Zatímco my hledáme příležitosti pro spolupráci pro obecné blaho, americká vláda se dívá na globalizaci jako na proces, ve kterém ne každý vyhrává a kde jsou vítězové a poražení.“Tvrzení poradce Donalda Trumpa pro bezpečnost, že svět je „arénou, a nikoliv světové společenství“, zcela v rozporu s mými názory, zdůraznila Merkelová: „Nechceme ekonomický pokrok jen pro některé. Měly by ho mít všichni."

 „Vláda Spojených států, zdá se, už nechce být garantem pořádku ve všech částech světa, a někteří to mohou vnímat jako dobrou nebo ne tak dobrou zprávu,“ dodala kancléřka.

(kou, prvnizpravy.cz, zeit.de, foto: arch.)