Svátek má: Nikola

Zprávy

Velikost textu:

Militanti IS použili proti Američanům v Iráku yperit!

Militanti IS použili proti Američanům v Iráku yperit!

Bojovníci teroristické skupiny „Islámský stát“ použili chemickou otravnou látku yperit při útoku na vojenskou jednotku v Iráku, kde se nacházeli poradci z USA a Austrálie, uvedla televize CBS s odkazem na svého dopisovatele.

Ilustrační foto
19.duben 2017 - 10:32

K útoku došlo v neděli. Podle Associated Press byl brigádní generál Yahya Rasoul a šest vojáků  hospitalizováno s poškozením dýchacího systému. Celkem, podle televize CBS, si lékařskou pomoc vyžádalo 25 vojáků. Nikdo ze zahraničních poradců nebyl zraněn.

Yperit, neboli hořčičný plyn je chemická bojová látka. Poprvé byl syntetizován v roce 1860 a použit Německem během první světové války proti Britům a Francouzům v belgickém městě Ypres (odtud název látky). Protijed při otravě yperitu není k dispozici.

Expert obvinil USA z falšování dat o chemickém útoku v Sýrii!


Tato informace poněkud oslabuje tvrzení, že teroristé „Islámského státu“ medisponují technologiemi pro výrobu chemických bojových látek a jejich skladování, které se stalo oblíbeným argumentem pro schvalování amerického raketového útoku na syrskou leteckou základnu po chemickém útoku na syrskou obec Chan Šajchún.

(kou, prvnizpravy.cz, cbs.com, foto: arch.)