Svátek má: Vratislav

Zprávy

Velikost textu:

Military.com: Generál NATO vyvrací mýtus "ruské agrese" v Pobaltí!

Military.com: Generál NATO vyvrací mýtus "ruské agrese" v Pobaltí!

I přes napjaté vztahy mezi Moskvou a Západem Rusko dosud neporušilo hranice ani vzdušný prostor pobaltských zemí, řekl šéf Vojenského výboru Severoatlantické aliance Petr Pavel.

Ilustrační foto
9. března 2018 - 10:15

Generál NATO navíc doporučil nepoužívat výraz „ruská agrese", pokud jde o Lotyšsko, Litvu a Estonsko, sdělil Military.com. Jeho vyjádření zcela bortí neustálá tvrzení o „agresivitě Ruska“ přecházející do hyterie.

Velení Severoatlantické aliance dosud nebyla svědkem žádné zjevné agresivní akce letectva nebo armády Ruské federace, uvedl šéf Vojenského výboru NATO generál Petr Pavel během setkání s novináři, sdělil internetový portál Military.com.

Petr Pavel dokonce varoval před použitím výrazu „ruská agrese" vůči takovým baltickým zemím, jako je Lotyšsko, Litva a Estonsko, uvedla americká zpravodajská webová stránka.

Přes politické napětí „nedošlo k porušení hranic a vzdušného prostoru pobaltských států", konstatoval předseda Vojenského výboru NATO na briefingu ve Washingtonu.

Litva: Rusko může už letos zaútočit na pobaltské země!
Skandální: Šéf MZV Nizozemí se přiznal, že lhal o setkání s Putinem!

„Všechno, co jsme zaznamenali v regionu, je nárůst vojenské přítomnosti, počet cvičení a aktivity průzkumu, stejně jako nárůst počtu leteckých letů na dálku. Nenazval bych to „agresí", cituje Military.com generála Severoatlantické aliance.

Podle Petra Pavla byla většina „takzvaných narušení „zaznamenána kvůli „ztrátě komunikace, stejně jako kvůli lidským a technickým chybám".


Už několik let se přitom z úst politiků a armádních činitelů šíří tvrzení, že Rusko každým dnem z nějakého neznámého důvodu napadne pobaltské země (a jako bonus Polsko). Moskva to vždy odmítala s tím, že její vojenská aktivita je pouze odpovědí na rostoucí činnost NATO včetně umísťování a posilování jeho ozbrojených sil v Pobaltí. Ruská strana naopak se znepokojením sleduje posilování aliance v této oblasti a naznačuje, že se může jednat o předmostí pro náhlý útok na zemi.

(kou, prvnizpravy.cz, military.com, foto: arch.)