Svátek má: Jana

Zprávy

Velikost textu:

MMF požaduje, aby Ukrajina zvýšila cenu plynu o dalších 40%!

MMF požaduje, aby Ukrajina zvýšila cenu plynu o dalších 40%!

Ukrajina, jako součást dohody s Mezinárodním měnovým fondem, bude muset zvýšit cenu plynu pro obyvatelstvo o dalších 40 procent, uvedlo internetové vydání „Ekonomické Pravdy".

Ilustrační foto
26. října 2018 - 10:10

Ukrajinské noviny to napsaly s odkazem na „partnera, který je obeznámen s pozicí MMF".

Přičemž i v současnosti ekonomické a sociální podmínky Ukrajinců vedou domácnosti k platební neschopnosti a zadluženosti zejména v oblasti komunálních služeb, za teplo a teplou vodu. V jejich životě se tak zhmotňuje kritika neoliberálních postupů Mezinárodního měnového fondu definovaná větou "kam MMF šlápne, deset let tráva neroste".

Program spolupráce s fondem zajišťuje uvedení cen plynu na tržní úroveň, uvedl zdroj. „MMF je přesvědčen, že Ukrajina nebude schopna splnit takové „preferenční podmínky" na zvyšování cen plynu," uvedl článek.


Pokud se dříve jednalo o jednorázový nárůst sazeb, je nyní navrženo provádět to v několika etapách, komentovaly noviny. Takže na jaře roku 2019 by měly ceny vzrůst o 15 procent a další zvýšení je plánováno na podzim.

V letošním roce ukrajinská vláda již zvýšila ceny plynu - od 1. listopadu o 23,5 procent. Nyní tisíc krychlových metrů bude stát 8,5 tisíc hřiven pro obyvatele země (přibližně 305 dolarů v oficiální sazbě). Zároveň premiér Vladimír Grojsman sdělil, že s MMF byl dosažen kompromis - fond požadoval okamžitý nárůst o 60%. Šéf kabinetu také slíbil, že v této topné sezóně tarify už nezvýší.

Požadavky MMF

Zvyšování cen zemního plynu je jednou z podmínek MMF, aby pokračoval ve spolupráci s Kyjevem. Mise fondu pracovala v ukrajinském hlavním městě od 6. do 19. září a podle zpráv médií předložila čtyři podmínky pro získání nové půjčky. Kromě zvýšení cen plynu musí Kyjev provádět protikorupční reformu, přijmout vyrovnaný rozpočet a reorganizovat státní daňovou službu.

Navíc podle zpráv médií jde řeč o pohotovostním programu - kvůli neschopnosti splnit požadavky stávajícího programu je Kyjev nucen vyjednat s fondem půjčku ve výši pěti až šesti miliard dolarů na dobu 12-15 měsíců.


Čtyřletý program pomoci MMF stanoví, že Ukrajině bylo přiděleno 17,5 miliard dolarů. První půl miliardy dolarů dostal Kyjev v březnu 2015, druhou - 1,7 miliardy - v srpnu téhož roku a třetí a čtvrtou - po jedné miliardě - v roce 2016 a 2017. Ukrajinské orgány očekávaly, že do konce roku 2017 dostanou pátou tranši, ale ta dosud nebyla přidělena. Nyní Kyjev počítá s tím i v tomto roce.

(kou, prvnizpravy.cz, epravda.com.ua, foto: arch.)