Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

Morawiecki: Trváme na tom, že Polsko nepřijme žádné uprchlíky

Morawiecki: Trváme na tom, že Polsko nepřijme žádné uprchlíky

V rozhovoru na polské TVP 1 polský premiér Mateusz Morawiecki představil své priority na rok 2018 a potvrdil i postoj Polska nepřijímat migranty.

Mateusz Morawiecki, polský premiér
2. ledna 2018 - 03:20

Plán premiéra pro rok 2018 je "zajistit finanční zabezpečení polských rodin a zajistit, aby bylo co nejvíce pracovních míst". Dodal, že je také nutné zaručit vnější bezpečnost související s "naší geografickou polohou, bezpečností našich hranic a bezpečností proti různým myšlenkám a iniciativám, které Evropská unie nebo jiní naši sousedi navrhují ".

Polský premiér Mateusz Morawiecki v rozhovoru potvrdil, že země nepřijme uprchlíky ze severní Afriky ani ze Středního východu.

"Neměníme svůj postoj, který formulovala před volbami v roce 2015 současná vládní strana PiS. V Polsku nepřijmeme migranty z Blízkého východu a severní Afriky. Toto je naše svrchované rozhodnutí, "řekl polský premiér.

Zároveň zdůraznil, že Polsko "odstraňuje napětí na východních hranicích Evropské unie" přijímáním ukrajinských migrantů na svém území.

V říjnu potvrdil polský ministr vnitra Mariusz Blaschak, že země nepřijme uprchlíky v rámci programu EU, protože mají dostatek Ukrajinců.

Evropská komise poslala Česko, Polsko a Maďarskov prosinci k unijnímu soudu kvůli jejich přístupu k programu přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót. Krok oznámil první místopředseda komise Frans Timmermans s tím, že to pro tyto země nemůže být překvapení.

„Nikdo nezbavil polskou vládu povinnosti postarat se bezpečnost veřejnosti,“ prohlásil náměstek ministra zahraničí Konrad Szymański.


„Maďarská vláda bude bojovat až do konce, aby zabránila uplatnění rozhodnutí, odporujícím bezpečnosti a vůli maďarského národa,“ řekl Péter Szijjártó, maďarský ministr zahraničí.

„Moje stanovisko je dlouhodobé a takové, že kvóty považuji za vměšování do vnitřních záležitostí České republiky nebo jakéhokoli jiného státu, že odporuje principům subsidarity a kromě toho, že suverénní stát by ztratil svoji suverenitu tehdy, kdyby nemohl rozhodovat o tom, jaké občany na své území vpustí,“ řekl Miloš  Zeman.


(rp,prvnizpravy.cz,tvp,foto:arch.)