Svátek má: Jolana

Zprávy

Velikost textu:

Moskva: Ať německá média vysvětlí, proč zatáhla Rusko do skandálu!

Moskva: Ať německá média vysvětlí, proč zatáhla Rusko do skandálu!

Rusko provede doplňující šetření nového politického skandálu v Rakousku a poté bude informovat OBSE o videu, které se šíří v médiích, uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová.

Maria Zacharová, ruské ministerstvo zahraničí
30. května 2019 - 04:20

„Poté, co se v médiích objevily informace, že Spiegel a Süddeutsche Zeitung dostaly video s „údajnou neteří ruského oligarchy“ a rakouského politika od určité společnosti, která ho koupila údajně za 600 tisíc eur, a celý příběh se ukázal být plánovanou provokací za účasti bosenské studentky, která byla najata za úctyhodného poplatek, by měli německý novináři, kteří tento falešný projekt zodstartovali, přinejmenším vysvětlit, jak se stalo, že se tento falešný materiál ocitl v jejich rukou a úspěšně ho rozjeli a doplnili dezinformací?“ napsala na své facebookové stránce.

„Vzhledem k tomu, že informace o ruské účasti se německá média vydávala, ne-li jako důkaz, pak zcela jednoznačně, ale nyní se ukazuje, že hovoříme o zinscenovaném materiálu, jehož povaha byla známá německým publikacím dříve, provedeme další šetření nových údajů, které se objevily a pak informujeme OBSE a další relevantní struktury o informační operaci prováděné německými médii,“ zdůraznila Zacharová.


Dodala s jistou ironií, že „samozřejmě všechny řeči o tom, že materiál, který se ocitl v rukách novinářů, se měl zveřejnit, ztrácejí význam, když přemýšlíte o odvážném boji německých novinářů s fejky a zásahy do volebních procesů.“

„Hlavní otázka však zůstává otevřená: kdo tak hrubě zasáhl do vnitřního politického života v Rakousku, využil „nezávislého"německého tisku jako nástroje. Evropo, probuď se!" dodala Zacharová.

Týden před volbami do Evropského parlamentu největší německá média synchronně publikovala materiály, v nichž se uvádí, že vicekancelář Heinz-Christian Strache hovořil o možnosti nákupu mediálních aktiv s cílem ovlivnit volby s určitou „ruskou ženou“, která byla podle Stracha občankou Lotyšska. Zároveň publikace, které zveřejnily skandální materiál, naznačily, že setkání zachycené na videu je „pastí“ pro politika, vystupujícího se svou rakouskou Stranou svobody za zrušení protiruských sankcí a za normalizaci vztahů s Moskvou. Strache, který situaci popsal jako cílený politický atentát, byl nucen odstoupit. Rakouský kancléř Sebastian Kurtz odmítl pokračovat ve vládní koalici se Stracheho stranou a oznámil předčasné parlamentní volby.

Rakouský spolkový prezident Alexander Van der Bellen v úterý po hlasování o nedůvěře, kterou vyslovil parlament, přijal rezignaci vlády pod vedením Kurze.

(kou, prvnizpravy.cz, facebook.com, foto: arch.)