Svátek má: Vendelín

Zprávy

Velikost textu:

Moskva je rozhodnuta vyhostit americké diplomaty!

Moskva je rozhodnuta vyhostit americké diplomaty!

Rusko se rozhodlo pro zrcadlovou odvetu vůči Spojeným státům. Moskva by mohla vyhostit diplomaty USA, uvedl list Izvestija s odvoláním na zdroj v ruském ministerstvu zahraničí.

Ilustrační foto
11.červenec 2017 - 10:10

K takovému kroku nutí Ruskou federaci Washington, který rovněž zabavil v prosinci 2016 ruské dilomatické nemovitosti na území Spojených států. Znamená to, že ruská strana má v úmyslu vyhostit 30 amerických diplomatů a zabavit objekty, na něž má Amerika vlastnická práva v Rusku.

Skutečnost, že Spojené státy nehodlají vyřešit tento konflikt se projevil na summitu „Velké dvacítky“, kde se toto téma rovněž projednávalo. Podle zdroje publikace rozhodnutí USA nutí Rusko reagovat zrcadlově.

Putin: Rusko nevyhostí americké diplomaty: „Je to pod naší úrovní!“

„Existují předběžné dohody o uspořádání setkání ruského náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova a amerického prvního náměstka Thomase Shannona v Petrohradu. Nebude-li kompromis nalezen, budeme muset přijmout taková opatření,“ řekl zdroj Izvestijím.

Před svým odchodem administrativa Baracka Obamy ohlásila sankce proti Rusku, kdy bylo donuceno 35 ruských diplomatů opustit USA do 72 hodin. Na to ruský prezident Vladimir Putin změnil rozhodnutí ministra Lavrova, že dojde k vyhoštění amerických diplomatů. Americká strana ovšem navíc sankce posílila zabavením ruských diplomatických nemovitostí a zdá se, že se postupem času trpělivost Moskvy vyčerpala. Bude v této souvislosti zajímavé sledovat reakci amerických činitelů a médií. A dá se očekávat přímo exploze „spravedlivého rozhořčení nad agresivním chováním Moskvy“, ačkoliv se jedná o zcela běžně uplatňovanou diplomatickou proceduru reciprocity u konfliktu, který rozpoutal Washington.

(kou, prvnizpravy.cz, ren.tv, foto: arch.)