Svátek má: Helena

Zprávy

Velikost textu:

Moskva popřála NATO k narozeninám: Nebuďte tak nervní!

Moskva popřála NATO k narozeninám: Nebuďte tak nervní!

V den 70. výročí založení Severoatlantické aliance ji Moskva popřála více moudrosti byla méně nervózní. Uvedla to mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová.

Maria Zacharová, ruské ministerstvo zahraničí
5. dubna 2019 - 04:20

Washingtonská smlouva, která položila základy NATO, byla podepsána 4. dubna 1949.

Zároveň Zacharová poznamenala, že aliance není připravena na rovný vztah s Ruskem.

„Její touha po exkluzivitě je silnější. Méně než šest měsíců po summitu v Lisabonu se NATO pustilo do libyjského dobrodružství a konečně rozptýlilo iluze o její schopnosti dodržovat mezinárodní právo. Hlavním úkolem aliance je nyní bránit se před ruskou hrozbou přímým nakupením vyzbroje a zintenzivněním cvičením, včetně vývoje útočných scénářů. Podivná metoda uspokojení, kdy zpočátku všechny zastraší, a pak změní region v sud prachu,“ řekla Zacharová.


Podle ní je trapné hovořit o vojenských úspěších NATO: Jugoslávii, Afghánistánu, Libyi přinesly operace aliance jen chaos, zničení, doprovázené oběťmi civilistů.

„Obecně bych chtěla k těmto narozeninám NATO popřát: pravděpodobně vnitřní mír, méně nervozity, nezapojovat se do obsedantních myšlenek a fóbií. No, samozřejmě bych chtěla popřát moudrost, protože z ní nevychází prohlášení vedení této struktury,“ dodala Zacharová.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)