Svátek má: Daniel

Zprávy

Velikost textu:

Mráz přichází z Evropy: Dopis Trumpovi – žádnou dohodu s Ruskem!

Mráz přichází z Evropy: Dopis Trumpovi – žádnou dohodu s Ruskem!

The Washington Post zveřejnil dopis sedmnácti většinou vysloužilých evropských politiků, kteří se obrátili na Donalda Trump s žádostí odmítnout navazovat vztahy s Ruskem.

Žádné dohody a přátelství s Putinem!
12.leden 2017 - 20:00

Mezi nimi jsou exprezident Estonska Toomas Hendrik Ilves, bývalý prezident Rumunska Traian Băsescu, bývalý prezident Lotyšska Vaira Vike-Freibergová a odstupující prezident Bulharska Rosen Plevneljev. V seznamu signatářů je také exministr zahraničí Švédska Carl Bildt a další bývalí vedoucích představitele zahraničních věcí a obrany České republiky, Polska, Litvy.

V dopise varovali zvoleného amerického prezidenta před odstraněním protiruských sankcí a „velkou dohodou" s Moskvou o Ukrajině. „Důsledky takové dohody by ohrozily americkou důvěryhodnost mezi jeho spojenci v Evropě a ve světě," tvrdí autoři.

Letter to Trump

Rovněž zpochybnili možnosti důvěřovat a mít přátelské vztahy s Moskvou. Podle jejich slov nemá na velikosti Ameriky zájem Rusko, ale američtí spojenci v Evropě.

Trump: Rozvědka USA nemá důkaz o vlivu útoků na volební výsledek!

„Když nás Amerika vyzvala v minulosti, takjsme reagovali. Byli jsme s vámi v Iráku a Afghánistánu. Společně jsme na sebe brali rizika, společně obětovali syny a dcery...Když jsou USA  silné, společně jsme silnější," uvedli politici v žádosti, která ovšem zní poněkud podlézavě až škemravě, se značnou dávkou submisivity..

„Žádáme americké přátele spíše k posílení, než k oslabení transatlantických vazeb," uvedli v dopise.

Zvolený americký prezident Donald Trump nedávno upozornil na význam „spolupráce" mezi Moskvou a Washingtonem při řešení problémů světa. „Dobré vztahy s Ruskem je dobrá věc, jen hlupáci věří, že špatný vztah s Ruskem je dobře," uvedl na Twitteru.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)