Svátek má: Naděžda

Zprávy

Velikost textu:

Mrtvoly vyrábějí jako na běžícím pásu vládní vojáci i Tálibánci

Mrtvoly vyrábějí jako na běžícím pásu vládní vojáci i Tálibánci

Smrt v Afghánistánu v tamních médiích představuje již nudu. Stále se opakuji 4 základní variace: Mrtvoly byly vyrobeny z Tálibánců, z lidiček Islámského státu, z vojáků a policistů, nebo z civilistů, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Roček.

Doprava zraněného muže do nemocnice po sebevražedném útoku
26. května 2019 - 09:01

Zprávy se jeví jako nekonečný (až nudný) seriál a zasáhnou čtenáře jenom pokud dojde k tragédii v jeho bezprostředním okolí.

Bez šance

Občas se objeví v této vražedné nudě i zajímavé zprávy. Např. jedna ukazuje, že v obydlených oblastech ať udělají policisté či vojáci cokoliv k zastavení útočníka, vždy to dopadne špatně:
  • V Americe vyrobené vozítko Humvee se stalo ohňostrojem a součástky létaly do všech světových stran. Neboť Talibanci podpořili mírový proces tím, že odpálili ve východním Afghánistánu bombu v ukradeném autě. Bomba poslala k Alláhovi nejméně tři lidi a zranila dalších 15 lidí.
  • Americký vyjednávač Khalilzad v té době potvrdil, že obě strany (Taliban i Amerikáni) oznámily „stabilní, ale pomalý pokrok“ v klíčových mírových otázkách.


Vládní mrtvoly

Ale kromě Talibanu z civilistů dělají mrtvoly také vládní vojáci. OSN (snad po milionté) ve čtvrtek 23.5. 2019 varovala, že civilní oběti z leteckých útoků vládních sil v Afghánistánu nadále stoupají. Poslední útoky nastaly tento týden v jižních provinciích Helmand a východní Kunar, kde bylo zabito nejméně 14 afghánských civilistů, uvedla pomocná mise OSN v Afghánistánu (UNAMA). Mezi oběťmi je pět žen a sedm dětí.

UNAMA ve svém prohlášení opět zopakoval prohlášení, že všechny „strany (v konfliktu) musí respektovat mezinárodní závazky na ochranu civilistů před škodami." Ve skutečnosti v občanské válce neplatí naprosto žádná pravidla.

Takto vypadá jednání o míru. A lepší to asi nebude.

P.S.
Zapomněl jsem ještě na páté mrtvolné téma. V provládních médiích se objevují ve větší míře poslední dobou informace o tom, jak byl někdo zatčen, ale spíše zastřelen, kvůli tradiční podnikatelské činnosti  - loupežím a únosům. Informace mají podpořit povědomí lidu obecného, že vláda rozhodněji bojuje proti kriminalitě.

Jako např. mluvčí ministerstva vnitra se v tomto týdnu ve čtvrtek (23.5.2019) pochlubil, že Enayat Qochi, šéf „jedné z nejnebezpečnějších zločineckých sítí v Kábulu“, byl zabit bezpečnostními silami v rajónu Kábulu. Qochi ukradl auto spolu se 7 kámoši v Kábulu a ujížděli pronásledováni policií, dokud nedosáhli svého úkrytu v Paghmanu. Ale měli smůlu. Tři další členové skupiny byli také zabiti, řekl mluvčí ministerstva vnitra Nusrat Rahimi.

(rp,prvnizpravy.cz,foto: www.voanews.com)