Svátek má: Čeněk

Zprávy

Velikost textu:

MSNBC: Protiruská hysterie amerických demokratů nahrává Moskvě!

MSNBC: Protiruská hysterie amerických demokratů nahrává Moskvě!

Na pozadí nadcházejících prozatímních parlamentních voleb v USA nemá kritika Donalda Trumpa přehánět „hrozby“, které by mohly pocházet z Ruska, napsal analytik MSNBC a bývalý dvojitý agent FBI Navid Jamali.

Ilustrační foto
21. srpna 2018 - 10:10

Podle něj demokraté ponářením se do „konspirační teorie“ jen zhoršují politickou situaci v zemi, což jen vyhovuje Moskvě, protože v této situaci „ani nemusí namočit své ruce“.

Materiál je typickým projevem poměrně znalých Američanů, kteří se nyní pokoušejí vybruslit z hysterické protiruské (a zároveň protitrumpovské) atmosféry v podstatě jednoduchým tvrzením – Rusko se sice „pokusilo“ vměšovat do voleb, ale nepodařilo se mu to, a s volebním systémem nemanipulovalo.

„Podkopání víry v americké instituce, především v náš volební systém v roce 2016 byl jedním z největších úspěchů Ruska. Nicméně se zdá, že Američané stále nechápou, jakou je Rusko opravdu hrozbou pro Spojené státy,“ tvrdí analytik MSNBC, pracovník Foreign Policy Research Institute ve Filadelfii a bývalý dvojitý agent FBI Navid Jamali.

Na jedné straně uvedl, že někteří v konzervativním táboře skutečně odmítli obvinění z ruského zásahu. Na druhou stranu nálada některých liberálů již „hraničí hysterií" a nadále trvají na tom, že „Kreml zmanipuloval výsledky hlasování".
 
Brzy projdou v USA průběžné volby do Kongresu. Proto je pro demokraty velmi důležité, aby se nezašli do extrémů a objektivně hodnotili „ruskou hrozbu", poukázal autor článku.
 
„Ponoření do spiknutí a neobjektivním popisem událostí pouze zhoršují situaci. Vláda nebyla uchvácena Ruskem. A lidé, kteří nespěchají se závěry, nejsou ruskými agenty. Taková hyperbolická obvinění pouze pomáhají Rusku, protože vedou k nejasnostem a vytvářejí nedůvěru vůči mocenským institucím. A Moskva se ani nemusí špinit," zdůraznil Jamali.


Podle něj když pracoval pro FBI, tak zjistil, že ruští zpravodajští důstojníci dávají přednost tomu, aby se vyhnuli přímé konfrontaci. Jsou „logicky myslící a racionální hráči, kteří jsou ochotni riskovat, ale ne příliš mnoho".
 
I přes „nájezdy" na Ukrajinu a Sýrii se Kreml vyhýbá rostoucímu napětí s USA nebo NATO, nemluvě o přímém vojenském střetu. Nicméně její směřování „znovu získat nadvládu sovětských časů" znamená, že Moskva nadále vnímá USA jako nepřítele. „Vměšování do voleb nebo zasívání veřejného chaosu dovoluje Rusku nám škodit, aniž by to vedlo k válce," napsal autor článku.
 
Připomíná však, že vměšování nepředstavuje zásah do volebního systému. V říjnu 2016 prezident Barack Obama varoval Vladimíra Putina, že „akce v kybernetickém prostoru" spadají pod „mezinárodní právo, včetně zákona o ozbrojených konfliktech". Vzhledem k takovým přímým varováním by ruský prezident sotva udělal krok k jakoukoli operaci, která by mohla ve volební den zhoršit situaci.
 
Co to všechno znamená? Ve skutečnosti by americká zpravodajská komunita a lidé neměli být jen v bdělí, aby zabránili zahraničnímu vměšování, ale také aby naslouchali slovům odborníků.
 
Například americký náměstek generálního prokurátora Rod Rosenstein vysvětlil, že ačkoli bylo 12 Rusů obviněno z vloupání do voleb, „neexistuje podezření, že spiknutí ovlivnilo sčítání hlasů, nebo změnili volební výsledky“. Zpráva o „ruském zásahu" do Výboru pro zpravodajství Senátu jasně uvádí, že „neviděl žádný důkaz o manipulaci s výsledky voleb, o odstranění nebo změně informací o registrovaných voličích".


Je zřejmé, že pozice odpůrců Trumpa se ve skutečnosti skládá z pokusů vyvolat pochybnosti o legitimitě jeho vítězství v roce 2016. V důsledku toho je odmítnutí hlavy Bílého domu uznat „ruský zásah" velmi pravděpodobně vyvoláno obavámi, že jeho volba může být považována za nezákonnou.
 
Na pozadí rychlého přiblížení průběžných voleb existuje mnoho důvodů pro kritické hodnocení Trumpovy vlády. Ale nepředpokládejte, že Rusko „ovlivňuje hlasování na svůj příkaz", varoval Navid Jamali.

(kou, prvnizpravy.cz, nbcnews.com, foto: arch.)