Svátek má: Martin

Zprávy

Velikost textu:

Murphy: Trump neměl bombardovat Sýrii bez souhlasu Kongresu

Murphy: Trump neměl bombardovat Sýrii bez souhlasu Kongresu

Podle americké ústavy, pokud neexistuje žádný útok nebo hrozba z jiného státu, nemůže prezident zahájit vojenské operace bez schválení Kongresu, připomněl senátor Chris Murphy v rozhovoru pro MSNBC.

Senátor Chris Murphy
21. dubna 2018 - 07:20

Takže bombardování Sýrie na rozkaz Donalda Trumpa bylo nezákonné. Podle Murphyho takové akce jen zhoršují situaci obyčejných Syřanů.

Ministr obrany James Mattis a Joseph Dunford, šéf náčelníků generálního štábu USA  informovali v úterý Sněmovnu reprezentantů a Senát o strategii leteckých útoků v Sýrii. Zároveň zástupci Pentagonu v rozhovoru pro New York Times uvedli, že Mattis vyzval Trumpa k získání souhlasu Kongresu před leteckými údery a tvrdil, že je důležité mít veřejnou podporu pro vojenské operace. Prezident však tento návrh zamítl. Jak uvádí The Times, chtěl, "rychlou a radikální reakci."

„Otázka souhlasu je zcela jasně upravena ústavou Neexistuje-li žádný útok namířený proti USA nebo bezprostřední hrozba takového útoku, prezident nemá právo vyhlásit válku nebo zahájit vojenské operace bez schválení Kongresu. Zeptal jsem se  ředitele Pompea, jestli nás Sýrie napadla, nebo zda jsme ohroženi útokem ze strany Sýrie. A samozřejmě přiznal, že žádné z těchto tvrzení není pravdivé,“ odpověděl americký senátor Chris Murphy na otázku zda považuje útoky na Sýrii za nezákonné.

„Největším nebezpečím je, že pokud prezident může bez souhlasu Kongresu spustit takový rozsáhlý útok  proti Sýrii, pak ve skutečnosti neexistuje žádný limit pro to, co ještě může dělat. Například, co by mu mohlo zabránit uskutečnit ještě větší útok na Severní Koreu jako preventivní opatření proti jejich jadernému programu? Tyto věci nelze od sebe oddělovat,“ pokračoval senátor.

„Chirurgický útok“, ale v zóně konfliktu, kde působí tolik lidí v Sýrii útoky by mohly podle Mattise vyvolat velmi závažnou reakci z ruské strany, Íránců či samotných Syřanů. A to by nás táhlo do větší války. A samotná myšlenka, že takový útok lze jednoduše spustit bez jakýchkoli veřejných diskusí bez souhlasu Kongresu, podle mého názoru vytváří velmi nebezpečný precedens,“ upozornil Murphy.

USA se Spojeným královstvím a s Francií udeřily na Sýrii

„Jak víte, tento problém se netýká pouze jednání tohoto prezidenta. V minulosti již byly stížnosti na prezidenta Obamu, prezidenta Bushe a prezidenta Clintona. Kdyby prezident Trump přišel a požadoval hlasování, tak bych hlasoval proti. Zúčastnil jsem se hlasování o takovém úderu za prezidenta Obamy, který požádal Kongres o souhlas.  Já jsem byl jedním z mála, kdo řekl, že ne. Osobně trvale zastávám názor, že kvůli nedostatku vážné strategie, která by donutila odstoupit prezidenta Asada, tyto "chirurgické zásahy" komplikují situaci syrského lidu,“ pokračoval Chris Murphy.

Nejsem přesvědčen, že vojenský útok je správnou reakcí. Domnívám se, že je nezbytné uspořádat soudní proces, v němž by Asad byl shledán vinným z válečných zločinů. Je třeba aktivně se zapojit do diplomatických postupů a pokusit se vyvést ze Sýrie všechny, kdo chtějí odjet. A teď bombardujeme Sýrii a pro Asada to nemá z dlouhodobého hlediska žádné zvláštní důsledky. Když přijmeme v tomto roce pouze 11 syrských uprchlíků, tak blokujeme další uprchlíky,“ dodal senátor.


(rp,prvnizpravy.cz, youtube,foto:arch.)